Karaciğer Sağlığınız İçin Şaşırtıcı Çözüm: Sadece Bir Öğün Etsiz Beslenmek Yeterli!

Karaciğer Sağlığınız İçin Şaşırtıcı Çözüm: Sadece Bir Öğün Etsiz Beslenmek Yeterli!
Yayınlanan son bir araştırmaya göre, yalnızca bir öğün vegan veya vejetaryen beslenmek, karaciğerleri siroz nedeniyle kalıcı olarak hasar gören yetişkinlerde zararlı amonyak düzeylerini azaltabilir.

TİGRİS HABER - ABD'deki Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Richmond VCU Tıp Merkezi'nden araştırmacılar, bu önemli bulguyu ortaya koydu.

Araştırmanın Detayları

Araştırmada, tıp merkezinde tedavi gören 30 etobur yetişkine 20 gram protein içeren bir burger sunuldu. Katılımcılar üç gruba ayrıldı:

  1. 10 kişiye domuz ve sığır etinden yapılmış bir köfte,
  2. 10 kişiye vegan et ikamesi,
  3. 10 kişiye vejetaryen fasulye burgeri verildi.

Katılımcılara ayrıca az yağlı patates cipsi, tam tahıllı çörek ve su verildi. Hiçbir çeşniye veya sosa izin verilmedi. Yemekten önce ve sonra kan ve idrar örnekleri alındı. Çalışma yazarları, etli burger yiyen katılımcılarda amonyak üretimi ve hepatik ensefalopati ile ilişkili amino asitlerin, etsiz burger yiyenlere göre daha yüksek olduğunu bildirdi.

Karaciğer Hasarına Neden Olan Hepatik Ensefalopati

Hepatik ensefalopati, ciddi karaciğer hasarının neden olduğu bir beyin bozukluğudur. Vücut yiyecekleri sindirdiğinde bağırsaklardaki bakteriler amonyak üretir. Atık ürün genellikle karaciğerde işlenir, ancak ciddi şekilde hasar görmüş karaciğerler bu işlevi yerine getiremez, bu da toksik kimyasal bileşiğin beyinde birikmesine neden olur.

Bağırsak Bakterileri ve Diyetin Rolü

Araştırmacılar, bağırsak bakterilerinin ve diyetin amonyak düzeylerini etkileyebileceğini belirtiyor. VCU gastroenterologu Dr. Jasmohan Bajaj, "Arada bir etsiz bir öğün yemek gibi diyetinizdeki küçük değişikliklerin bile sirozlu hastalarda zararlı amonyak düzeylerini düşürerek karaciğerinize fayda sağlayabileceğini görmek heyecan vericiydi," dedi. Dr. Bajaj, "Artık etsiz yemek tüketmenin amonyağı azaltmanın ötesinde beyin fonksiyonundaki sorunları ve karaciğer hastalığının ilerlemesini önleyip önleyemediğini öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var," diye ekledi.

Vegan Beslenmenin Önemi Artıyor

Çalışmanın ön sonuçları Clinical and Translational Gastroenterology dergisinde yayınlandı. Dr. Bajaj ve ekibi, vegan beslenmenin siroz ve amonyak düzeyleri üzerindeki etkisinin daha fazla araştırılması gerektiğini vurguluyor. Bu arada doktorlar, et yiyen karaciğer hastalarını etin yerine bitki veya süt kaynaklarından elde edilen proteini koymaya teşvik etmeyi umuyorlar.

Sonuç olarak, diyetinizde yapacağınız küçük değişikliklerle karaciğer sağlığınızı destekleyebilir ve ciddi komplikasyonları önleyebilirsiniz. Vegan ve vejetaryen beslenmenin karaciğer üzerindeki olumlu etkileri, gelecekteki araştırmalarla daha net bir şekilde ortaya konulacak gibi görünüyor.

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.