Kavganın çıktığı sitede sakinler, polis koruması istedi

Kavganın çıktığı sitede sakinler, polis koruması istedi
Diyarbakır’da geçtiğimiz hafta lüks bir sitede yaşanan kavganın tarafları karşılıklı olarak bir birinden şikayetçi oldu. Olayla ilgili soruşturma devam ederken, mevcut site yöneticileri polis koruması istedi.

Diyarbakır’da lüks bir sitede oturan eski başkan ve bazı site yöneticileri arasında yaşanan taşlı ve sopalı kavga olayı yargıya taşındı. 7 kişinin yaralandığı olayla ilgili soruşturma devam ederken, mevcut site yöneticileri, yakınlarını yanına alarak site sakinlerine saldırdığı iddia edilen kişi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaşanan olayla ilgili gazetemize açıklamada bulunan mevcut site yöneticileri, “7 Haziran Pazar günü sitenin eski yönetici, sitemizi 15 kişilik bir grupla silahlı ve sopalı olarak bastı. Bizde site sakinleri olarak aşağı inip buna itiraz ettik. Bu şahıslar gelişi güzel gençlere saldırdı. Bunlar görüntülerde sabittir. Bizde müdahale etmek isterken bizlere de saldırdılar. 6 arkadaşın kafasında yarıklar, kırıklar oluştu. Bütün bunlar doktor raporlarından da mevcuttur” dedi.

Olayın 2013 yılına dayandığını belirten mevcut site yöneticileri, “2013 yılında yöneticilik yapan kişi hiçbir ibra işlemini yapmadan genel kurulu toplamadan sitenin parasıyla puluyla istediği gibi oynayarak defteri bir yere atıp gitti. Yöneticiliği bıraktıktan sonra site sakinlerine bir husumet besledi. Sitedekilere “ Sizin kafanızı kırarım,” diyerek tehdit etti. Bir komşumuzun da kapısına giderek kavga etmeye çalıştı. Bunların hepsi 2014- 2015 yılında olan şeyler.

11 ay aidat ödemedi

“Bu arkadaş uzun bir süre hiçbir site sakiniyle ne oturdu ne de konuştu. Kin besledi. Hiçbir vatandaş ne bir laf atma, ne bir tehdit, ne de darp etti. Herkes kendi halinde buna karışmamıştır. Bunun üzerine bu başladı bu sefer aidatların ödememeye. Yaklaşık 11 ay aidat ödemedi. Bunun üzerine de site yönetimi, şahsı icraya verdi. Bu arkadaş bütün bunların üzerine gitti, SGK’ ya, Maliyeye, Polis teşkilatına, Cimer’e aklınıza gelebilecek her kuruma sitede yasadışı yollarla elde ettiği görüntüleri sesler ve videolarla şikâyetler de bulundu. Biz bir vatandaş getirip çalıştırıyorduk, bahçıvan olarak bir günlüğüne ağaçların altını kazsın diye, bunların fotoğrafını çekip götürüp “ bunlar bir yıldır burada sigortasız çalışıyor” diyor. Sigortada “ sen o an bunu tespit ettiysen, beyan önemlidir” diye ceza kesti bize. Yüksek oranda bir cezayla karşı karşıya kaldık. Ticari işletme değiliz fatura alacağımız yerler var alamayacağımız yerler var. Ben gecenin yarısında lağımcı getirip çalıştırmışım onun bile fotoğrafını çekip götürmüş şikâyette bulundu. Su baskınını önlemek için gece yarısı nerde faturalı lağımcı bulabilirsin. Yani sırf zarar vermek için bütün bu işlemleri yapmak için kişisel verileri yasal olmayan yolarla elde etmiş. Kendi çalıştığı işyerinde bizlerin TC’lerini sorgulamış. Biz farkında olmadan fotoğraflarını çekmiş. İlgili kurumlara verdiği resimlerin içinde dehşet şeyler var. Örneğin, ben 25 yaşındaki bir vatandaşı getirmişim bel yaptırmışım yani bir günlük iş. Fotoğrafını çekmiş sırtı gözüküyor. Elektrikçi pürüz değiştirdi, serbest çalışıyor. Ne faturası var ne vergi numarası var. Ama acildir bir bakar mısın dedik. 50 lira verdik. Ama gider makbuzumuz var. Makbuz verip numarasını alıp gönderiyoruz. Bütün bunlar sabit olmasına rağmen bu vatandaş gidip SGK denetçilerine diyor “ Eğer siz bu siteye ceza vermezseniz. Sizi de şikâyet ederim ve işinizden ederim. Çünkü ben şu partiliyim. Osmanlı hareketine bağlıyım” diyerek milleti tehdit edip ve korkutuyor. Eski site yöneticisi siteyi bir gün 4 arkadaşıyla bastı. Polis geldi. Yargıya gittik. Bunun altında kalamadı.

Her şeyi ayarlamış

Pazar günü on iki, birden sonra kimse sitede kalmıyor. Bunu biliyordu. Her şeyi ayarlamış. Saat 5 civarında siteye 4 araçla giriş yapıyorlar.  Bu 4 araç giriş yaptıktan sonra araçlardan aynı anda 13-14 kişi iniyor. Her bir araçtan dörder beşer kişi olmak üzere iniyorlar. Görüntülerde de sabit. Her biri aracından birer sopa sırtına sokuyor. İki üç dakika sonra o araçların birinden bir silah alınıp başka bir araca taşınıyor. Öbür araçtan da bir silah alınıp diğer araca taşınıyor. Bu silahlarda belli çünkü yakalandı. 10 dakika boyunca sitede gürültü yapıp küfür ve hakaret ediyorlar. Benim oğlum aşağı inince tekme tokat dövüyorlar. Bir başka vatandaşın çoğu olayı yakından görmek için aşağı inince ona da kafa atılıyor. Ortada hiçbir şey yokken misafirlerine “ona saldır buna saldır” diye direktifler verdi. 

Arkasında birileri var

Sonra beni ve diğer vatandaşları da ailelerimiz aradı. Bizde 5, 6 kişi orda biriktik. Poliste geldi araya girdi. Polise dedik ki bunları arayın. Bunlarda silah, bıçak, sopa olabilir. Polislerde “ bize işimizi öğretmeyin” diyerek gaz sıktılar. Orda 15 sopalı adam var biz 5-6 kişiyiz polis bize gaz sıkıyor. O an biz anladık ki arkasında birileri var. Daha sonra bir bağırtı, çağırttı karşılıklı konuşmalar üzerine arbede çıktı. Arbede çıkınca biz bunlarda sopa olduğunu bilmiyorduk. Bir anda her biri sırtında bir sopa çıkardı. Bizde de bir şey yok poliste yanımızda. Kesici, delici alet taşıyacak değiliz. Suçlu profilinden birileri değiliz. Sopalarla kafamıza vurmaya başladılar bizlerde kendimiz savunduk. Birbirimize girdik. Bizden 6 kişi kafalarından yara aldı. Onlarda da bir iki kişi yaralanmış olabilir. Silahları yakalattık keleş hariç bunu mahkemeye de sunacağız. Keleşi arabaya sokup o araba kavga boyunca kamera açısında. Buna rağmen polisler gelip arabayı arıyor gibi yapıp gidiyorlar. Bu iddia ancak mahkemenin krimalinde belli olur. Bunlara artık mahkeme karar verecek.

Polis sitemizi korusun

Bütün bunların üzerine biz hastaneye gittik. Rapor için. Doktorlarda bize rapor vermemeye çalıştılar. Önümüze her şey de bir engel çıkıyor. Biz bunları görünce arkalarında kimin olduğunu öğrenmek için AK Parti İl Teşkilatına gittik. İl başkanıyla görüştük. Bunların arkasında siz mi varsınız? Anlamı çıkaracak bir şekilde konuştuk. Eğer siz varsanız “ bundan sonra muhatabımız sizsiniz” dedik.  Olay gecesi hem karakolda hem de hastanede bize çok zorluk çıkartıldı. 45 kişi gittik karakola sadece 5 kişi ifade verdi. En son yanımıza gelen bir polis “Bununla ilgili bize gelen telefonları bilseniz. Beni sürgün ederler” dedi. Bunu söyleyen polis bile çaresiz kalmışsa. Biz vatandaş olarak bundan sonra silahla evimizde bekleyelim. Bir oluşumun, bir partinin gücünü arkasına alarak dışarıda insanlara zülüm yapıyor. Bunu kullanarak insanları manipüle edemezsiniz. Devlet kurumları yıpratamazsın. Gidip polis etkile, hastane deki doktoru etkile… Doktor benim raporumu yazarken kendisine telefon geldi. Durmak zorunda kaldı. Dondu. Bizde yargıya güveniyoruz. Yargıda bunu çözeriz. Hâkim savcılar bu işlerde etkilenmez yargıda çözüleceğine inanıyoruz. Biz sitenin polis koruması altına alınmasını istiyoruz” şeklinde konuştular. ( HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Resmi İlanlar
Diyarbakır