Kılıçdaroğlu'dan Kürtçe Kobani yaklaşımı

Kılıçdaroğlu'dan Kürtçe Kobani yaklaşımı
CHP'nin önceki dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kobani davasıyla ilgili Kürtçe yaptığı değerlendirmede, "Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be (İnsan; aslanın ölüsü olsun ama tilkinin tutsağı olmasın)" dedi.

Mehmet Türk

TİGRİS HABER - Sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu, "Samimiyet ve Cesaret Gerek! Kobane davaları sonuçlanmış ve çıkan hukuksuz kararlara en üst perdeden karşı duran bir açıklama yayınlamıştım.Gerek sosyal gerekse ulusal medyada, bazı kişilerin ve siyasetçilerin konuyu anlamadığını, anlayanların da işlerine gelmediği için attıkları 'dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyerek sen sebep oldun' iftiralarını üzülerek takip ettim" dedi

"Demirtaş, demokrasi ve barış savunucusudur"

Kendisi dışında kimsenin iktidara "diktatör " demediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Hiç lafı eğip bükmeden söylemek isterim ki: Mevcut iktidara benim dışımda "Diktatör" diyebilen bir siyasi lider görmediğim gibi, bırakın “Diktatör” demeyi; bu hukuksuz karara karşı çıkıyor olmanın yolunu, Erdoğan'ı eleştirmekten korktukları için, 'Kılıçdaroğlu dokunulmazlıkları kaldırdı' diyerek bulanları acıyarak izliyorum. Terör suçu dokunulmazlık kapsamında değildir. Ayrıca Sayın Demirtaş ve arkadaşlarının işlediği veya kendilerine isnat edilebilecek bir terör suçu da yoktur. Sayın Demirtaş savunmasında da vurguladığı üzere demokrasi ve barış savunucusudur.

"Demirtaş'ı yalnız bırakanlardan olmayacağım"

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna da değinen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Hal böyleyken Sayın Demirtaş, içerisinde AKP rejimiyle anlaşmalı bazı partililerinin de olduğu bir irade tarafından, yalan ve iftiralar manzumesiyle, “dokunulmazlığın kaldırılması” maskesiyle tutsak edilmiştir. Ve aynı irade hukuksuz, etik dışı, vicdansız bir yargılamayla bu tutsaklığı hükme bağlamıştır. Sayın Demirtaş’ı tutsak eden iradenin en önemli ismi Erdoğan’ın kendisidir. Sayın Demirtaş ve arkadaşlarının, kendi partileri içerisinde, kimilerinin her fırsatta göz kırptığı ve Erdoğan’ın öncüsü olduğu irade tarafından tutsak edilmelerine karşı tek başıma kalsam da mücadele edeceğim. Sayın Demirtaş'ı yalnız bırakanlardan olmayacağım."

"Vatanperver Kürt halkının sevgili başkanı Sayın Demirtaş"

Demirtaş'ı Kürt halkının başkanı ve gözbebeği olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, paylaşımının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:

"Bugün, Sayın Demirtaş’ın da Sayın Can Atalay'ın da ve diğer bütün siyasi tutsakların da ödedikleri bedelin kaynağı dokunulmazlıkların kalkması değil, baskıcı hükümetin karşısında, halkın yanında dik durmalarıdır! Vatanperver Kürt halkının sevgili Başkanı Sayın Demirtaş ve Hatay halkının göz bebeği vekili Can Atalay bizimdir, timsah göz yaşlarıyla arka kapı pazarlıkçıları Erdoğan'ın olsun. Bir Kürt atasözünün de dediği gibi; Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be. İnsan; aslanın ölüsü olsun ama tilkinin tutsağı olmasın."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.