Kışanak, projelerini açıkladı

Kışanak, projelerini açıkladı
BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Gültan Kışanak, projelerini açıkladı. Kışanak, “14 kilometre uzunluğundaki raylı sistem, beş yıl içinde ve halkımızın hizmetine sunulacaktır” dedi.

DİYARBAKIR  - BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı  Gültan Kışanak projelerini açıkladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında projelerini tanıtan Kışanak planlı bir kentleşme tarihi-kültürel ve doğal zenginlikleri açığa çıkarmak amacıyla il genelini kapsayan master planların hazırlanacağını söyledi. Kışanak, projelerinde çevre dostu ulaşım sistemlerini uygulayacaklarını belirterek,

"İlçeleri kapsayan ulaşım master planı, tarihi, kültürel ve turizm master planı, Dicle Havzası, Karacadağ, yerel ekonomi master planı ve kent bilgi sistemi hazırlayacağız. Diyarbakır kent içi ulaşımının hafif raylı sistem ile rahatlatacak. kademeli olarak, kentin ana arterlerinde hafif raylı sistem kurulacak. Birinci etap Dağkapı Meydanı'ndan başlayarak, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar uzanacak. 14 kilometre uzunluğundaki raylı sistem, beş yıl içinde ve halkımızın hizmetine sunulacaktır" dedi.

“Kent ormanı yapılacak”

Kışanak, Kayapınar ilçesinde Talaytepe ve Mastfıroştepe arasında kalan alanın, kentin hava akımını sağladığına dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Bu bölgede bulunan 6.50 kilometrekare alan, kent ormanı ve kent parkı olarak düzenlenecektir. Yaklaşık 100 bin ağaç dikilerek, Diyarbakır nefes alacaktır. Dicle vadisini korumaya alacağız. Nehir yatağını tahrip eden, her türlü müdahaleyi durduracağız. Asla yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Mezopotamya Botanik Bahçesi, Dicle vadisinde, 39 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacaktır. Mezopotamya Bölgesi’nin bitki ve ağaç türlerinden oluşan bahçeler oluşturulacaktır. Diyarbakır'da gül bahçelerinin yapımına başlayacağız. Bu kapsamda ilk etapta Dicle vadisinde, 10 dönümlük bir alanda, gül bahçesi oluşturucak."

“Sığınma evleri yeniden yapılandırılacak”

Diyarbakır'da hiçbir kadının kamusal ve toplumsal alanda şiddete maruz kalmadığı, kadın katliamlarının durdurulduğu bir yaşamın çabası içinde olunacağını dile getiren Kışanak şunları kaydetti:

"Şiddet mağduru kadınların, geçici süreyle barınma ihtiyaçlarının sağlanacağı ilk adım istasyonu kurulacaktır. Kadın Acil Destek Hattı uzman ekiplerle, Acil Destek Hattı ile kadınlara danışmanlık desteği sunulacaktır. Sığınma evleri, kadını yaşamın içinde güçlendirmeyi ilke edinen yaşam merkezleri olarak yeniden yapılandırılacaktır. Jinkart aracılığıyla, yoksul, ekonomik nedenlerle evinden çıkamayan kadınlara, belediye otobüslerinden indirimli faydalanma imkanı sunulacak, böylece kadınların günlük yaşama katılımı kolaylaştırılacaktır. Mor Bayrak Uygulaması başlatılacaktır. Kadın emeğini güçlendirmek için tüm işverenler sorumluluk almaya davet edilecektir. 'Toplumsal cinsiyet eşitliği ve emeğin hakkı' kriterlerine uyan işletmelere, mor bayrak verilecek." 

kisanak-projelerini-acikladi---(3).jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.