Köy köy gezerek bağlama dersi veriyor

Köy köy gezerek bağlama dersi veriyor

Türk halk müziği sanatçısı Erdal Erzincan, bağlama geleneğini sürdürmek ve yeni derlemeleri gün yüzüne çıkartmak için 4 yıldır köy köy gezerek gençlerle bir araya gelip bağlama dersi veriyor.

TİGRİS HABER - Türk halk müziği sanatçısı ve bağlama virtiözü Erdal Erzincan, bağlama geleneğini gelecek nesillere aktarmak için ‘Gezici bağlama atölyesi’ ile Dersim’in ücra köylerinde gençlerle bir araya gelerek bağlama geleneğini yaşatmaya çalışıyor. 4 yıl öce Erzurum, Erzincan ve Dersim’i içine alan gezici bağlama atölyesini kurup kırsal kesimde bulunan ücra köylerde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmeyi hedefleyen sanatçı Erdal Erzincan, 4 yılda birçok kişiye bağlama geleneğini aşılarken, aynı zamanda gittiği bölgelerde derlemeler yapıyor.

‘Gezici bağlama atölyesi’

4 yıl önce Erzurum, Erzincan ve Dersim bölgesinden 25 öğrenci seçtiklerini belirten Türk halk müziği sanatçısı Erdal Erzincan, ''O 25 öğrenci ile her ay bir köyde buluşup ders yapıyoruz. Onun dışında online olarak ders yapıyoruz. Ayda bir de bir köyde buluşup gün boyu çalışıyoruz. Köy köy gezdiğimiz için adını ‘Gezici bağlama atölyesi’ koyduk. Burada gezmemizin sebepler çok fazla onlardan bir tanesi her köyün folklorik özelliği var o folklorik özellikleri kaybolmaya yüz tutacak belki 10 sene sonra burada yaşlı vatandaşlarımızı göremeyeceğiz. O yaşlılar bizim hafızlarımızdır. O güçlü hafızları çocuklarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Halkımızdan da çok güzel bir destek alıyoruz. Onların bize olan güveni ve sevgi dolu yaklaşımı bizlere cesaret veriyor. Bu çalışmanın bir amacı da farkındalık oluşturmak. Ülkenin doğusu ile batısı arasında bir fırsat eşitsizliği var bu fırsat eşitsizliğine birazcık parmak basmak istiyoruz. İnşallah yerine ulaşır” dedi. (İHA)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.