Kredi kartlarına önlemler gelebilir

Kredi kartlarına önlemler gelebilir
Kredi kartlarına önlemler getirilebileceğine dair sinyaller verilmişti. Bu Perşembe günü Bakan Mehmet Şimşek’in kredi kartıyla taksitli alışverişlere önlem getirmesi öngörülürken kredi kartı faiz oranlarının yeniden değişmesi mümkün...

TİGRİS HABER - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kredi kartlarına yönelik önlemler getirmesi bekleniyor. Piyasaların üzerinde durduğu konuların başında ise kredi kartlarında taksitlere yönelik değişikliktir.


Bireysel toplam 924.7 milyar liralık kredi kartı bakiyesinin olduğu Türkiye'de, 422 milyar liralık taksitli kredi kartı borcun bulunuyor.

Kurumsal kredi kartları bakiyesinin 346.3 milyar liranın olduğu Türkiye'de, 150.4 milyar liralık taksitli kredi kartı borcu bulunuyor.

Türkiye toplam taksitli kredi kartı borçlarının 572.5 milyar lira ile yarım trilyonun üzerinde olduğu belirtiliyor.

Genel Seçimlerden bu yana yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu yana politika faizinde artış gerçekleştirirken, yüzde 8,5 olan politika faizi üç ayda yüzde 25’e çıkarıldı. Bu durum kredi kartlarına da yansıdı. Politika faiz oranlarındaki bu değişim bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayabilecekleri azami faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranının da yükselmesine neden oldu.

Referans faiz oranı politika faizi artışı öncesinde yüzde 0,81 seviyesinde iken, kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı yüzde 1,36 idi. Eylül itibariyle referans faiz oranı yüzde 2,26'ya, kredi kartı işlemlerindeki azami faiz oranı da yüzde 2,81'e yükseldi.

Politika faizi yükselmeye devam edecek

Bu hafta 21 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısında da yine faizin 500 baz puan artması beklenirke, bu artışın da kredi kartı faiz oranlarının artmasına neden olacağı öngörülüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verileri kredi kartlarında uygulanacak faiz ve gecikme faiz oranları artsa da genel olarak kredi kartların, özellikle de bireysel kullanımda artışın hız kesmeden sürdüğünü ortaya koydu.

Haziran başında toplam bireysel kredi kartı bakiyesi 721.4 milyar lira seviyesinde iken, 8 Eylül itibariyle 924.7 milyar liraya çıktı.,

Bu arada Taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları haziran başında 344.8 milyar liradan 8 Eylül'de 502.7 milyar liraya çıktı.

Öte yandan taksitli kredi kartı harcamaları da haziran başında 368.6 milyar lira iken 8 Eylül haftasında 422 milyar lira oldu.

BDDK verilerine göre taksitli kredi kartı harcamaları düşüyor. Nisan ortasında bireysel taksitli kredi kartı harcamaları toplam bireysel kredi kartı harcamaları içinde yüzde 53,4 yer tutarken, 8 Eylül itibariyle bu oran yüzde 45,6'ya kadar düştüi. Böylece bireysel taksitli kredi kartı harcamalarının toplam bireysel kredi kartı harcamalarındaki oranı 8 puan birden düştü. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi