Kulp müftüsü Özçelik’e 11 yıl 8 ay hapis cezası

Kulp müftüsü Özçelik’e 11 yıl 8 ay hapis cezası

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 6 çocuğun öldüğü, 6'sının yaralandığı Kur'an kursu davasında kusurlu bulunan dönemin Kulp İlçe Müftüsü Salahattin Özçelik'e 14 yıl hapis cezası verildi. Özçelik'e 'iyi hal' indirimi uygulanarak cezası 11 yıl 8 aya düşürüldü.

Salih Yeşil

TİGRİS HABER - Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Karaağaç Köyü Kuran Kursu’nda 1 Aralık 2015'te 6 çocuğun öldüğü 6 çocuğun yaralandığı yangın nedeniyle yargılanan dönemin Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik'e "taksirle birden çok kişinin ölmesine ve birden çok kişinin yaralanmasına neden olmaktan" 14 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, iyi hal takdir indirimini kullanarak Özçelik'in cezasında 1 yıl 4 ay indirime giderek, cezasını 11 yıl 8 aya düşürdü. Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde, Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun'un "taksirle ölümüne neden olmaktan", Cihan Işık, Zeki Işık, Abdullah Tekin, Mahsun Bayka, Abdullah Taş ve Mehmet Mensur Bayka’nın "taksirle yaralanmasına neden olmaktan" yargılanan Özçelik, karar duruşmasına katılmadı.

‘Önlem alınmamasından Müftülük sorumludur’

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını vererek, Kur'an kursunun resmî Kur'an kursu olduğunu ancak yatılı Kur'an kursu olmamasına rağmen öğrencilerin yatılı kaldığını kaydetti. Öğrencilerin soğuktan korunmak için elektrikli sobayla ısındıklarını, yangının da düzenli olmayan elektrik tesisatına bağlı bu elektrik sobasından çıktığının bilirkişi raporuyla tespit edildiğini kaydetti. Bilirkişinin Kur'an kursunda, elektrik sayacı bulunmadığı ve elektriğin kaçak kullanıldığı ve elektrik panosunda mesken kullanımı için akım düzenleyicinin bulunmadığı yönündeki tespitine işaret eden savcı, bilirkişinin Kur'an kursunun yangından önce 3 yıl önce faaliyete başladığı, yangına yönelik hiçbir önlem alınmadığı, bina tesisatlarının kurulmadığını, bundan Kulp İlçe Müftülüğünün sorumlu olduğuna dair raporuna dikkati çekti.

kulp-muftusune-11-yil-3.jpeg

'Özçelik gerekli yükümlülüklere aykırı davrandı'

Bilirkişinin, Müftü Özçelik'in iş güvenliğine dair yönetmelikte belirtilen güvenlik önlemlerini almadığı, buna ilişkin araç ve gereçleri yurtta barındırmadığı, sorumlu personel Faruk Işık'ın iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitmemesi nedeniyle Özçelik'i asli kusurlu bulduğu yönündeki raporuna vurgu yapan iddia makamı, sanığın olaya ilişkin dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle çıkan yangına sebebiyet verdiğini belirtti. Özçelik'in kusurlu hareketleri neticesinde Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun'un yaşamını yitirdiğini, Cihan Işık, Zeki Işık, Abdullah Tekin, MahsunBayka, Abdullah Taş ve Mehmet Mensur Bayka'nın da yaralandığını ifade ederek, Özçelik'in "taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mağdurların avukatı cezalandırılmasını istedi

Mağdurların avukatı Yunus Muratakan, beyan için süre taleplerinin bulunmadığını belirterek, "Kur'an kursunda gerekli tedbir, özen ve dikkat gösterilmediğinden müvekkiller katledilmiştir. Kendilerini savunamayacak çocukların orada bırakılıp diri diri hayatlarına son verilmesi sonucunda sanığın cezalandırılması gerekmektedir" dedi.

Sanığın avukatları Eyyüp Bulut ve Vahit Dursun, olayda müvekkillerinin bir kusurunun bulunmadığını belirterek beraatini, mahkemenin aksi kanaatte olması durumunda müvekkilleri hakkında lehe olan tüm hükümlerin uygulanmasını istedi.

Mahkeme 'iyi hal' indirimini uyguladı

Mahkeme, Özçelik'in "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğuna" kanaat getirerek, 14 yıl hapis cezası verdi. Sanığın mahkemedeki "olumlu hal ve davranışlarını" takdiri indirim sebebi gören mahkeme, Özçelik'in 14 yılık hapis cezasında 1 yıl 4 ay indirime giderek, cezayı 11 yıl 8 aya düşürdü.

Mahkeme ayrıca, sanık hakkında yurt dışı yasağı adli tedbir kontrolü uygulanmasına karar verdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.