Kürt Dil Bayramının etkinlik takvimi belli oldu

Kürt Dil Bayramının etkinlik takvimi belli oldu

Kürt Dil Platformu ile Dil ve Kültür Ağı 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'na ilişkin Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda açıklama yaptı.

TİGRİS HABER -  Açıklamaya Kürt Dil Platformu içerisinde yer alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Demokratik Partisi- Türkiye  (KDP-T), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Demokrat Partisi (PDK- Bakur), Dil ve Kültür Ağı içerisinde yer alan Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Amed, Kürt Dil Enstitüsü, Kürt Yazarlar Derneği, Yayınevleri Masası, Kültür Masası, Sanat Masası, Dil ve Eğitim Masası, Meslek Odaları Masası, Akademisyen ve Sosyoloji Masası, Hukuk ve insan Hakları Masası, İşadamları Masası, İletişim Masası, Kadın Kurumları Masası, Çocuk Masası, Kürtçe ve Sağlık Masası üyeleri katıldı. 

8-15 Mayıs'ı Kürt dil festivaline çevireceğiz

Mîr Celadet Elî Bedîrxan'ın bu ulusal çalışmasını yaşatmak ve kalıcı kılmak için 15 Mayıs'ın, 2007'de Kürt Dil Bayramı olarak kutlanmaya başlandığını belirten Kürt Dil Platformu sözcüsü Şerefhan Ciziri, "15 Mayıs her yıl büyük bir coşku ve ulusal ruhla kutlanılıyor. Bu yılda 8-16 Mayıs tarihileri arasında büyük bir coşkuyla kutlayacağız. 8-15 Mayıs tarihlerini Kürt dil festivali tadında, panel, yürüyüş, tiyatro ve şölenlerle kutlayacağız" diye konuştu. 

'Kürtçe konuşup, Kürtçeye yaşayalım'

Cizîri şöyle devam etti: "Bütün halkımıza sesleniyoruz. 7'den 70'e coşku ve heyecanla herkesi ulusal bilinç ve sahiplenmeyle Kürt Dil Bayramı programına katılmasını bekliyoruz. Kürt Dil halayını birlikte çekelim. Sesimizi zılgıtlarımızla duyuralım. Evde, sokakta, pazarda, mahallede, hastane de her yerde Kürtçe konuşalım, Kürtçe okuyalım, Kürtçe yaşayalım."

Düzenlenecek etkinlikler

Ardından MED-DER Şube Eşbaşkanı Şilan Elmas Kan ise programlarını açıkladı. Cumartesi Anneleri, Emine Şenyaşar şahsında Anneler Günü'nü kutlayan bu gün itibariyle 15 Mayıs etkinliklerinin startını verdiklerini ifade etti. Kan'ın açıkladığı ve 16 Mayıs'a kadar sürecek etkinlikler şöyle: 

* 9 Mayıs: Kürt Dil ve Kültür ağı ile Kürt Dil Platformu öncülüğünde Kent Meydanı'nda Kürtçe dil kürsüsü kurulacak. (16:30 -19:00)

*10 Mayıs: Bismil'in Seyrantepe Mahallesi'nde Çocuklar için atölye düzenlenecek (15.00)

*11 Mayıs: Kırmançki Dil Atölyesi Seyrantepe Mahallesi Musa Anter Parkı'nda gerçekleşecek. (16.30)

 Kadın Dil ve Kültür tarafından "Ciranê Min Totoro" filmi Newroz Parkı'nda gösterilecek (19.00)

*12 Mayıs: Hinek Henek oyunu Amed Şehir Tiyatosu'nda gösterilecek. (20.00).

* 13 Mayıs:  Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yapılacak (12.30)

* Rojava Parkı'nda Dengbej Divanı oluşturulacak (20.00).

* 14 Mayıs: Kültür öncülüğünde Newroz'da yasaklanan ulusal kıyafetlere ilişkin Amed Şehir Tiyatrosu önünde açıklama yapılacak (14.00).

*15 Mayıs: Diyarbakır Barosu'nda Dil ve Hukuk paneli düzenlenecek (12.00-15.00)

*Bayramoğlu'nda yürüyüş düzenlenecek (16.00)

* Zarok MA'da çocuk divanı kurulacak (18.00)

*16 Mayıs: Demirok Düğün Salonu'nda şölen düzenlenecek (19.30-23.00)" (Kaynak: MA)

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel