Kürt raporu Afrin’e takıldı

Kürt raporu Afrin’e takıldı

Saadet Partisinin sosyal işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, partisinin “Kürt Meselesi” raporunun yayınlanmasının ertelenmesine ilişkin Tigris Habere konuştu.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayından bu yana çalışmaları süren ve 15- 16 Aralık 2017 tarihinde Saadet Partisinin Diyarbakır’da yaptığı Genel İdare Kurulunda açıklanması beklenen ancak “tahsis sorunlarından dolayı” ertelenen “Kürt Meselesi” raporu şimdi de Afrin’e yapılan “Zeytin Dalı” operasyonuna takıldı.

 “Kürt meselesi” raporunun tamamlandığını ve yayınlanmaya hazır olduğunu belirten Saadet Partisinin sosyal işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, Afrin operasyonundan kaynaklı raporun açıklanmasının ertelendiğini söyledi.

‘Türkiye’de Afrin’den dolayı insanlar akliselim düşündürülmüyor’

Raporun açıklanmasını erteleme gerekçelerine ilişkin konuşan Aydın, şunları söyledi: “Biz Kürt meselesi ile alakalı kapsamlı bir çalışma yaptık. Uzman kişilerle çalışmalarımızı yürüttük, konunun üzerinde bayağı durduk. Raporumuzun son şeklini de Diyarbakır’da yaptığımız ilk toplantıda vermiştik. Bu raporu şuanda biz baskıya hazırladık. Yani rapor yayınlanmaya hazır. Lakin Afrin operasyonu ile birlikte süreç yeni bir boyut kazandığından dolayı hem Afrin meselesini de rapora ekleyerek güncellenmesi temin edilmiş olsun hem de Türkiye’deki müzakere, konuşulabilme ortamı rahatlasın düşüncesinden dolayı raporumuzu biraz daha uygun bir tarihe ertelemiş olduk. Yani, şuanda malumunuz Türkiye’de Afrin’den dolayı insanlar akliselim düşündürülmüyor. İnsanlar daha çok duygusal bir şekilde yaklaşıyorlar. Bu duygusallık içerisinde biz bir rapor yayınladığımız zaman bu doğru anlaşılmayabilir, farklı algılanabilir. Oysaki biz raporun aklıselim ile değerlendirilmesini istiyoruz. Çünkü meselenin gerçekten Türkiye’nin en hassas, en kritik, en hayati meselelerinden birisi. Böyle olunca da bu raporu biz ilan ederken aklıselim olarak değerlendirilebilecek, tartışılabilecek bir ortamı gözetmeye gayret ediyoruz.”

 Rapora Afrin’i ekliyoruz

Afrin meselesini de rapora ekleyerek raporu güncellemek istediklerini belirten Aydın, “ Çünkü en nihayetinde Kürt meselesi ile ilgili bir rapor yayınlıyorsak bu meseleyi sadece sınırlarımız içinde değerlendirmek mümkün değil. Bunun Suriye ayağı var, Irak ayağı var, İran ayağı var ve dolayısıyla Türkiye’yi de içerisine kattığımız zaman en az dört ülkeyi ilgilendiren bir hadisedir. Ve nihayetinde bugün Türkiye’nin güneyi, Suriye’nin kuzeyi denilen bölgelerde bizim Kürt vatandaşlarımız yaşıyor. Afrin meselesi ya da operasyonu ile birlikte Türkiye’de oluşturulan hava bizim korkumuz biraz daha kutuplaşmayı tetikleyecek, belki de Türklerle Kürtler arasında duygusal kopuşa zemin oluşturabilecek bir dil kullanılarak götürülmeye gayret ediliyor, malum çevreler tarafından. Biz bunu tehlikeli olarak gördüğümüzden dolayı, bunların hepsini de içine alacak tarzda raporumuzu tekraren söz konusu bu konular da eklenerek güncellemek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Duygusallıktan arınılan bir ortamda raporu açıklayacağız

Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin konuşan Aydın, “Biz en kısa zamanda bu operasyonun nihayetlenmesini arzularız. Yani, hedeflenen amaç ne ise başarılı bir şekilde bitmesini arzularız. Ancak Afrin ile alakalı sular ne zaman durulur onu da kimse bilmiyor. Ne muhalefet kanadı ne de hükümet kanadı biliyor. Ne zamana kadar sürdürülecek bunu hiç birimiz bilmiyoruz. Ama bizim temennimiz en yakın zamanda bu işin nihayete ermesidir. Yani, o zamanı hep birlikte gözeteceğiz. Şuanda hala duygusal bir ortamda süreç işletilmeye gayret ediliyor. Biz insanların bu duygusallıktan biraz arındığı an raporumuzu ilan ederiz. Tabii şuan için bu konuda kesin bir tarih verirsek kendimizi bağlamış oluruz. O nedenle böyle bir tarih vermemiz doğru olmaz ama illa Afrin operasyonu bittikten sonra raporu yayınlayacağız da diyemeyiz. Böyle demiş olsak o zaman da raporu bilinmeyen bir tarihe ertelemiş oluruz. İnşallah yakın bir zamanda son rötuşları da yapıp raporu ilan edeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

 Ali Abbas Yılmaz / ÖZEL

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.