Lojistik Merkez imzaları tamam

Lojistik Merkez imzaları tamam

Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birinin Diyarbakır’da kurulması için imza töreni düzenlendi.

TİGRİS HABER - İmza töreninde konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, “İnşallah Diyarbakır'da Türkiye'nin en büyük lojistik merkezlerinden birisini yaptığımız bu projeyi sağlıklı bir şekilde hayata geçirdiğimizde hem ülkemiz hem bölgemiz ve şehrimiz çok ciddi bir rekabet avantajı sağlayacaktır” dedi.

aw452586-06.jpg

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aliemri Toplantı Salonunda yapılan imza törenine Vali Münir Karaloğlu, yüklenici firma yetkilileri ve belediyenin birim başkan ile müdürleri katıldı. İmza töreni öncesi konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Ben Diyarbakır'da göreve başladığımda masamın üzerinde bulduğum önemli, şehri ilgilendiren, önemli projelerden bir tanesi lojistik köy projesiydi. 2 milyon 2 yüz 30 bin metrekarelik yaklaşık bir alan belirlenmiş bunun 800 bin metrekaresinin mülkiyeti büyükşehirde, kalan kısmı ise TOKİ Başkanlığı'na aitti. TOKİ'yi talim atlandırdılar. TOKİ'nin elindeki yaklaşık bin 200 dönümlük kısmı arazini büyükşehir belediyesi olarak hazine üzerinden satın aldık ve arazinin tamamı büyükşehir belediyesine geçmiş oldu. Tapusunun tamamını aldık. Artık işimiz daha kolay oldu. Karar verici kurum teke düşmüş oldu” dedi.

“Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum”

Lojistik merkezinin ülke ve şehir ekonomisine katkı sağlayacağını aktaran Vali Karaloğlu, “Bugün sözleşme imzalayacağımız firmamız sağlıklı bir şekilde bitirdiğinde hem ülke ekonomisine hem şehir ekonomisine de çok ciddi katkıları olacak. Projeyi bugün imza altına alacağız. Ben ülkemize, şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Destek ve diğer bakanlıklara talimatlarıyla, projelerin sonlanmasında talimatları olan Cumhurbaşkanımıza Diyarbakır halkımız adına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Karaloğlu yüklenici firma yetkilileriyle birlikte lojistik merkezinin imzalarını atarak hayırlı olmasını temenni etti.

aw452586-07.jpg

Lojistik Merkezi

Güneydoğu’da da bir ilk olacak olan lojistik merkez, 217 hektar üzerine kurularak Türkiye’nin en büyük lojistik üssü haline gelecek. Lojistik merkezinde 5 şeritli bir demiryolu terminali de yer alacak. Demiryolu yanaşmalı 11 bin metrekarelik 16, demiryolu yanaşmasız 12 bin 500 metrekarelik 8,5 bin 600 metrekarelik 11, 2 bin 900 metrekarelik 23 deponun yer alacağı merkezde, 161 bin 500 metrekarelik lisanslı depo silo alanı, demiryolu terminali, 700 araçlık tır parkı, akaryakıt istasyonu da bulunacak. Lojistik merkezinin kurulması ile bölgenin en önemli ticaret yollarının kesişim noktalarında bulunan Diyarbakır’ın istihdamına da büyük oranda katkı sunması hedefleniyor.(İHA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.