Mahkeme önce kabul etti, sonra kararı geri çekti

Mahkeme önce kabul etti, sonra kararı geri çekti
Baro'nun şehirdeki hasarlı binaların yıkım işleminin durdurulması ve hasar sebebinin tespiti konusundaki talebi, Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nce kabul edildi. Ancak mahkeme bu kararının sehven verildiği belirterek kararını bir süre sonra geri çekti

TİGRİS HABER - Maraş merkezli depremlerin vurduğu Diyarbakır’da hasar alan bin 500 bina ve bağımsız yapı için alınan yıkım kararı durduruldu. Diyarbakır Barosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada yıkım işleminin durdurulması talebinin kabul edildiği belirtildi. Ancak saatler sonra Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nce yapılan açıklamada “yıkımı durdurma kararının sehven verildiği” söylendi ve karar geri çekildi.

Diyarbakır Barosu yıkımların durdurulması ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Baromuz, 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonucu kentimizde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün tespit ettiği acil yıkılacak ve hasarlı binaların ileride hukuki ve cezai sorumluluk açısından hak kayıplarına sebebiyet vermemesi için Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesinin 2023/16 Değişik İş sayılı dosyası üzerinden delil tespiti yapılacak yapılarda yıkımın tedbiren şimdilik durdurulması ve yapılarda yıkım sebebine ilişkin delil tespiti talebinde bulunulmuştur.

Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi 23.02.2023 tarihli kararıyla taleplerimizin kabulü ile; Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünce delil tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren şimdilik durdurulmasına ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti konusunda tüm hasarlı taşınmazlarda 4 kişilik uzman bilirkişi kurulunca 24.02.2023 (yarın) tarihinden itibaren keşif yapılmasına karar verilmiştir.

Kentimizde hasarlı yapılara ilişkin ileriki süreçlerde cezai ve hukuki sorumluluk açısından hak kayıplarının yaşanmaması için hasar tespitlerinin yapılmasına dair süreç Diyarbakır Barosu tarafından yürütüleceği kamuoyuna duyurulur.” (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.