Mesai saatleri kısalıyor!

Mesai saatleri kısalıyor!
Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre mesai saatlerinin düşürülmesi gündemde. Bu durumda akla en çok gelen soru maaşların ve ücretlerin düşüp düşmeyeceği.

TİGRİS HABER - Bütün dünyada mesai saatleri için düzenleme tartışılıyor. Birçok ülkede uygulama pilot olarak başlatıldı. Sabah gazetesinde Faruk Erdem imzasıyla yayınlanan habere göre Türkiye de bu 45 olan haftalık çalışma saatini 35 ya da 40 saate düşürme çalışması başlattı. Bu durumda haftalık tatil 3'e çıkabilecek. Peki bu sürelerin azalması verimi ve üretimi nasıl etkileyecek? Ücretler ve tazminatlar değişecek mi? Uzaktan ve esnek çalışma ne zaman gelecek?

Orta Vadeli Program'da da yer alan yeni çalışma modelleriyle uzaktan çalışma, esnek çalışma, kısa süreli çalışma gibi modeller önümüzdeki dönemde hayatımızda daha çok yer alacak. Bu arada haftalık 45 saat olan yasal çalışma sürelerinin de düşürülmesi söz konusu. Burada da haftalık 35 ya da 40 saat gibi alternatifler üzerinde duruluyor.

Günde 6 saat mesai yetecek mi?

Türkiye'de düşünülen bu model ile 35 saatlik haftada çalışma yapıldığında eğer 6 gün çalışılırsa günde 6 saatlik yasal çalışma yapılacak. Eğer 5 günlük çalışma olursa bu kez 7 saate çıkacak. 40 saat uygulandığında ise 6 günlük çalışmada günlük 6.5 saat 5 günlük çalışmada ise günlük 8 saatlik çalışma ortaya çıkacak.

*Haftalık süre 35-40 saat olarak planlanıyor

*Günlük çalışma 6 günde 6-6,5 saat

*Günlük çalışma 5 günde 7-8 saat

Ücretler düşebilir

Kısa çalışma sürelerinin dezavantajlarına bakıldığında ise çalışanlarda "ücretim ve tazminatım düşer mi" korkusu yer alıyor. Bu yüzden uygulamalarda düzenlemelere mutlaka 'tam ücret' ekleniyor. Ancak işverenlerin bazı sektörlerde parça başı iş yaptırarak ücretleri düşürme politikası gütmesi de söz konusu olabilecek.

Kaynak:Haber Merkezi

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.