Meslek edinen hükümlüler iş istiyor

Meslek edinen hükümlüler iş istiyor
Şanlıurfa’da suça bulaşan ve hüküm giyen mahkumlara kepçe operatörlüğü kursu veriliyor.

ŞANLIURFA -Şanlıurfa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Şanlıurfa Valiliğinin girişimleriyle serbest denetimli mahkumlara meslek edindiriliyor. Şanlıurfa Denetimi Serbestlik Müdürlüğü tarafından suça bulaşan ve hüküm giyen mahkumlara kepçe operatörlüğü kursu veriliyor. Kepçe kullanımı öğrenen mahkumlara kurs bitiminde sertifika verilirken, edindikleri meslek yardımıyla iş bulmaları hedefleniyor. Serbest Denetimlik Müdürlüğü Psikoloğu Deniz Akın, 20’şer kişilik 2 grup halinde 40 kişiye kepçe operatörlüğü kursu verdiklerini anlatarak, “Bu arkadaşlarımızı topluma kazandırmak adına mesleki eğitimin çok nemli olduğunu düşünüyoruz. Bu arkadaşlarımıza mesleki eğitim yeterlilik kazandırmayı hedeflemekteyiz. Biz yaptığımız araştırmalara göre baktığımız piyasada en iyi mesleklerin başında kepçe operatörlüğü gelmektedir. İnşallah bu kurslarımız başarılı olur. Aldığımız tepkilere baktığımız zaman kursun başarılı olduğunu görüyoruz. Bu durum da bizi çok sevindiriyor” dedi.

 

Projede destek veren Şanlıurfa Valiliğine ve tüm kurumlara teşekkür eden Akın, “Buradan iş adamlarına da sesleniyoruz. Bizim bu arkadaşlarımız çok istekli. Bu işi yapacaklarına inanıyor ve onlara güveniyoruz” diye konuştu. Mahkumlardan Mehmet Emin Oba, kaçakçılık suçunun kendisine kalması nedeniyle 1 yıl ceza aldığını belirterek, kaçak işlerde çalışmak istemediğini söyledi. Oba, “Kepçe kullanmayı öğreniyoruz Biz de operatör adayıyız. İnşallah iş buluruz. Kendi aracımla kaçak sigara taşımacılığı yapıyordum. Mallar benim olmadığı halde yakalanınca suç benim üzerime kaldı ve 1 yıl ceza aldım. Mutlaka bu işi öğrenip normal bir şekilde çalışmak istiyorum” diye konuştu.
5 yıl hüküm giyen mahkumlardan Mehmet Salih Aslan ise cezaevinden çıktıktan sonraki 6-7 aylık süreçte iş aradığını ve sabıkası nedeniyle iş bulamadığını ifade etti. Kendilerine şans tanınmasını isteyen Aslan, “5 yıl hüküm giydim ve cezaevinde yattım. 11 Haziran 2013 tarihinde tahliye oldum. 6-7 ay iş aradım ama bulamadım. Tüm müracaatlarıma rağmen sabıkamdan dolayı iş sahibi olamadık. Denetimli serbestlik Müdürlüğünün bize tanıdığı bu operatörlük kursu nimetiyle inşallah iş sahibi olacağız. Allah razı olsun onlardan. Operatöre ihtiyaç olursa bizim İŞKUR’da kaydımız var. Bize çağrı yapılırsa, bizler çalışırız, kimseyi de mahcup etmeyiz” dedi.

 

Diğer mahkumlar da kendilerine fırsat tanınmasını isteyerek iş adamlarını çağrıda bulundu.
Öte yandan 4 ay boyunca kurs gören mahkumların sertifikalarını aldıktan sonra İŞKUR'A kaydedildiği ve buraya gelen talepler doğrultusunda firma ya da kurumlara yönlendirilecekleri belirtildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.