'Nusaybin'de yarın hayatı durduracağız'

'Nusaybin'de yarın hayatı durduracağız'
Mayınlı alanda 2 gündür eylem yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek olmak amacıyla yapılan açıklamada konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, Nusaybin'de yarın hayatı durduracaklarını söyledi.

BDP Mardin İl Örgütü, Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Rojava'nın Qamişlo kenti arasındaki sınır hattında örülen "utanç duvarı"nın inşaatını protesto etmek amacıyla 2 gündür mayınlı alanda açlık grevi ile birlikte oturma eylemi başlatan ve ardından eylemini ölüm orucuna dönüştüren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek olmak amacıyla basın açıklaması yaptı. Gökkan'ın eylem yaptığı alanın üst tarafında yapılan açıklamaya, yüzlerce yurttaşın yanı sıra BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, Barış Anneleri İnisiyatifi, BDP Nusaybin İlçe Örgütü yöneticileri, İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu ve Mardin Barosu yöneticileri katıldı. Kitle sık sık, "Bijî Serok Apo", "Nusaybin seninle gurur duyuyor" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

'Başkanımızın talepleri tüm Kürdistan halklarının talepleridir'

Grup adına açıklama yapan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, sınırda örülen "utanç duvarı"nın durdurulması için daha önce etkinlikler yaptıklarını; ancak yapılan eylemlere rağmen duvarın durdurulmadığını belirtti. Sınırda örülen duvarın Kürt halkı arasına örülen bir "utanç duvarı" olduğunu vurgulayan Kaymaz, sınırda örülen duvar yapımının "güvenlik" veya "kaçakçılığı" önleme amacıyla yapılmadığını belirterek, "Duvarın örülmesi için alınan karar siyasi bir karardır. Kürdistan halklarını birbirinden ayırmak için bu duvar örülüyor. Ancak; bizim için Kürdistan tek parçadır. Kürdistan etrafında bulunan ülkeler ise Kürdistan'ın komşularıdır" diye konuştu. Nusaybin Belediye Başkanı Gökkan'ın başlattığı eylemi desteklediklerini dile getiren Kaymaz, "Belediye başkanımız, mayınlar arasında eylem yapıyor. Başkanımız, eğer bir mayın patlaması sonucu yaşamını yitirirse katili Başbakan Erdoğan olacaktır. Başkanımızın talepleri tüm Kürdistan halklarının talepleridir" diye konuştu. 

'Yarın Nusaybin'de hayatı durduruyoruz'

Sınırda örülen duvarın yapımı için sivil insanlara askeri elbiseler giydirildiğine dikkat çeken ve Başbakan Erdoğan'a seslenen Kaymaz, "Sen duvarın yapımını durduramazsan, bu halk bu duvarı durdurur. Duvar durdurulmazsa ölüm orucu dahil daha radikal eylemler yapacağız. Eğer gücünle bizi engellemeye çalışırsan, biz de meşru savunma hakkımızı kullanırız" uyarısında bulundu. Gökkan'a destek olmak amacıyla bu akşam BDP Kızıltepe İlçe Örgütü yöneticileri olarak Gökkan'ın eylem yaptığı alanda nöbet tutacaklarını belirten Kaymaz, yarın ise saat 11.00'de yapılacak kitlesel eylemle Nusaybin'de hayatı durduracaklarını vurguladı. Kaymaz, yarın yapılacak eyleme tüm Nusaybinlilerin katılım göstermesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Mitanni Kültür ve Sanat Merkezi öğrencileri ise Gökkan'a destek olmak için defler eşliğinde Kürtçe şarkılar söylerken, yurttaşların alandaki bekleyişi devam ediyor.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.