“Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği”

“Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği”
İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, "İş cinayetlerinin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde 'önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği' anlayışı yerleştirilmelidir" dedi.

DİYARBAKIR - TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla Mimarlar Odası'nda toplantısı düzenledi. Toplantıya, TMMOB bileşenleri katıldı. Toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, Türkiye'de uygulanmakta olan neoliberal ekonomi politikaları sonucunda iş güvencesinin azaldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Esnek çalışma biçimleri, çalışma koşullarının ağırlaşması, özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırmanın yaygınlaşması, sosyal güvenlik ve güvenceden yoksun kayıt dışı işçilik ve çocuk işçi çalıştırma, yasal düzenlemelerdeki yanlışlıklar iş cinayetlerinin nedenleri arasındadır.”

“Her 15 saniyede bir işçi ölüyor”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) rakamlarına göre bugün her 15 saniyede bir işçinin iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Kapan, "Her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1 milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Her yıl 270 milyon iş kazası meydana gelmekte ve 160 milyon kişi meslek hastalıklarına yakalanmaktadır. Her yıl, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde, zehirli maddelerden dolayı 651 bin işçi yaşamını yitirmektedir" diye konuştu.

“Kanun çözüm üretmekten uzaktır”

Yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun sorunun merkezine inmekten uzak olduğuna işaret eden Kapan, "Ne yazık ki yeni çıkarılan bu kanun sorunun merkezine inen ve ona göre çözümler üreten bir yasa değildir. Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iş cinayetleri ve ölümler artarak devam etmektedir. Oysa her zaman söylediğimiz gibi; iş cinayetlerinin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için iş yerlerinde 'önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği' anlayışı yerleştirilmelidir" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.