Oto-asimilasyona dikkat

Oto-asimilasyona dikkat

Anadil Günü resepsiyonunda oto-asimilasyona dikkat çekildi

Diyarbakır - KURDÎ-DER ve Eğitim Sen tarafından 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle resepsiyon verildi. Resepsiyonda Kürt, Ermeni, Süryani temsilcileri bir araya gelerek, anadilini önemine dikkat çekti. 


21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında KURDÎ-DER ve Eğitim Sen tarafından Sümer Park'ta resepsiyon verildi. Resepsiyona BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Fırat Anlı, Kayapınar Belediyesi eş başkan adayları Fatma Arşimet ile Mehmet Ali Aydın, Barış Analar Meclisi, Mezopotamya Vakfı, Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi temsilcisi Mehmet Güvener, Süryani toplumu temsilcisi Yusuf Akbulut, Ermeni cemaatini temsilen Gaffur Aktaş ile çok sayıda sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı. 

'Asıl sorun oto-asimilasyondur' 

Resepsiyon açılış konuşmasını yapan KURDÎ-DER Başkanı Sebahattin Gültekin asıl sorunun oto asimilasyon olduğunu ifade ederek, "İki tür asimilasyon vardır, birinci asimilasyon egemen ulusun ve dilin dayattığı asimilasyondur, böyle bir dayatma ile kendi anadilin anlamsız ve işlevsiz hale getirilir, bu noktadan sonra ikinci asimilasyon devreye girer, kişinin kendi kendini asimile etmesi yani oto asimilasyon, asıl mesele de budur. Kendi dilimizi kurtarmanın tek yolu yaşamın her alanında kendi ana dilimizi kullanmaktan geçer'' dedi. Anadilin bugüne kadar ayakta durmasının tek sebebinin analar olduğunu belirten Barış Anaları Meclis üyesi Gurbet Eryılmaz ise "Bugüne kadar Kürtçe dışında hiçbir dil kullanmadım. Okulda öğretmenim, hastane de doktor bana neden Türkçe konuşmuyorsun dediğinde ' kendi dilimle gurur duyuyorum' dedim, tüm analara buradan sesleniyorum, çocuklarınıza kendi dilinizi öğretin, Bugün bu dil ayaktaysa anların sayesindedir" şeklinde konuştu.

oto-asimilasyon-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.