Peyas Mahallesi 39 ili geride bıraktı

Peyas Mahallesi 39 ili geride bıraktı
Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’ne bağlı Peyas Mahallesi, 151 bin 862 kişilik nüfusu ile 39 ili geride bıraktı.

DİYARBAKIR - 29 Ocak 2014’te açıklanan Adrese dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde, Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’ne bağlı Peyas Mahallesi, 151 bin 862’lik nüfusu ile rekor kırdı. Bu sayı ile Türkiye’deki 39 ili geride bırakan Peyas Mahallesi, tek başına 2 bağımsız milletvekili çıkarabilecek duruma geldi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Salih Uras, Peyas Mahallesi’nin 151 bin 862 nüfusu, Huzurevleri Mahallesi’nin ise 93 bin 453 nüfusu ile Türkiye’de en kalabalık nüfusa sahip ilk iki mahalle olduğunu söyledi. Uras, “İstanbul Bahçelievler ilçesine bağlı Zafer Mahallesi 86 bin 327, Ataşehir İçerenköy Mahallesi 75 bin 923 ile bu iki mahallemizi takip etmektedir. En az nüfusa sahip mahallelerde 11 kişilik nüfusları ile Erzurum’un Aktaş, Kayseri’nin Alamezcit, Mersin’in Kamaçukuru ve Antalya’nın Birinci Kısım, Uşak’ın da Tekstil Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi en az nüfusa sahip mahalleler olarak yer almaktadır. 39 ilden fazla bir nüfusa sahip Peyas Mahallesi, Edirne Karaman, Düzce, Bolu Siirt ve Tokat gibi illerden daha fazla nüfusa sahiptir. Diyarbakır’ın toplam nüfusu 1 milyon 607 bin 437’dir. Sadece Peyas Mahallesi’nin 151 bin 862 kişilik nüfusu, genel nüfusun yüzde 9,44’ünü kapsamaktadır” dedi.

“Aylık 2 bin evrak bırakılıyor”

Peyas Mahallesi’nin 5 dönemdir muhtarlığını yapan ve yerel seçimlerde 6’ncı kez aday olan Mehmet Dengiz ise, resmi rakamın 151 bin olduğunu, resmi olmayan rakamlarla bu sayının 200 bine ulaştığını kaydetti. Muhtar Dengiz, “Çok büyük zorluklar yaşıyoruz. Seçimler olduğundan dolayı çok büyük yoğunluk içerisindeyiz. Günde en az 350-500 kişi arasında vatandaşa bakmak zorunda kalıyoruz. Benim mahallemde sadece 20 postacı var. Bu postacılar günde 30’dan fazla posta tebligatını bırakıyor. Burada bir aylık 2 binden fazla evrak bekliyor. Hem yeri daraltıyor hem de yoğunluğumuza bir de postacılar eklenince zorlanıyoruz” diye konuştu.

Peyas Mahallesi'nin nüfus kalabalığı bakımından geride bıraktığı iller şunlar: Edirne, Karaman, Düzce, Bolu, Siirt, Tokat, Niğde, Kırşehir, Çanakkale, Karabük, Ağrı, Zonguldak, Rize, Yalova, Giresun, Bingöl, Kastamunu, Erzincan, Amasya, Nevşehir, Kilis, Muş, Iğdır, Yozgat, Kars, Burdur, Çankırı, Kırklareli, Bartın, Şırnak, Hakkari, Bilecik, Bitlis, Sinop, Bayburt, Gümüşhane, Tunceli, Artvin ve Ardahan 

peyas1.jpg

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.