Rapor: Son bir yılda AK Parti dışında hiçbir partinin kanun teklifi kabul edilmedi

Rapor: Son bir yılda AK Parti dışında hiçbir partinin kanun teklifi kabul edilmedi
Denge ve Denetleme Ağı mecliste.org Programı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin son bir yılını inceledi. AK Parti dışında, MHP dahil olmak üzere, hiçbir siyasi partinin kanun teklifi kabul edilmedi.

TİGRİS HABER - Ağ yayınladığı 'TBMM 27. Dönem 5. Yasama Yılı Performans Değerlendirme Raporu"nu nicel verilere dayandırdı. Raporda, "5. yasama yılında neler kanunlaştı, kaç soru önergesi cevaplandı, torba yasalar neleri değiştirdi, dünya parlamentolarıyla karşılaştırıldığında tablo nasıl" gibi sorularının yanıtları arandı.

Raporda özetle şu verilere yer verildi:

Rapora göre 1 Ekim 2021'de başlayan ve 1 Temmuz 2022'de sona eren 27. dönem, 5. yasama yılında Toplam 111 Genel Kurul birleşimi ile gerçekleştirildi. 27. Yasama döneminin tamamında 4534 kanun teklifi sunuldu. AK Parti'nin sunduğu tekliflerin 263'ü kabul edilerek kanunlaştı. AK Parti dışında, MHP dahil olmak üzere, hiçbir siyasi partinin kanun teklifi kabul edilmedi.

En çok kanun teklifini CHP verdi

Rapora göre 5. yasama yılında ise iktidar ve muhalefet partilerinin vermiş olduğu tüm kanun tekliflerinin sayısı 789'u buldu. En çok kanun teklifi veren ilk üç parti ise sırasıyla 431 ile Cumhuriyet Halk Partisi, 155 ile HDP ve 71 ile AK Parti oldu.

18 torba kanun 199 kanunu etkiledi

5. yasama yılında Meclis'te 83 Kanun kabul edildi. Bu kanunların 18'i torba kanun olarak geçti ve bu torba kanunlar en az 199 kanunu etkileyerek birçok kanun maddesinde değişiklik yapılmasına neden oldu. Böylelikle geçen yasama yılında değişikliğe uğramış toplam kanun sayısı 282'yi bulmuş oldu.

En çok kanunda değişiklik öngören torba Kanun ise 38 farklı Kanunu etkilemesiyle 7417 sayılı 'Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' oldu.

256 fezlekenin 214'ü HDP'nin

Yasama dokunulmazlığı ile ilgili gelişmeleri de mercek altına alan rapora göre 5. yasama yılında dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik toplam 256 fezleke verildi. Bu fezlekelerin 214'ü HDP'ye, 18'i DBP'ye, 10'u CHP'ye, 7'si TİP'e, 1'i AK Pati'ye, 1'i İyi Partiye ve 5'i bağımsız milletvekillerine ait.

Kararlar

Bu yıl Mecliste toplam 31 karar alındı. Bu kararların neredeyse yarısı daimi komisyonlara ilişkin alınırken, 6’sı Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışındaki izinlerinin uzatılmasına ilişkin alınan kullanım kararlarıydı. Afganistan, Somali, Suriye gibi çeşitli ülkelerdeki silahlı harekatın önünü açan bu kararlar, yine kamuoyunda tartışmalara sebep olan önemli kararlardandı.

Toplam yazılı soru önergesi 15.969

Bu yasama yılı boyunca milletvekilleri tarafından yönlendirilen toplam yazılı soru önergesi sayısı 15.969 olarak tespit edilmiştir. Bu yazılı soru önergelerinin yalnızca 1422’si zamanında cevaplanmış, 4715’i ise süresi geçtikten sonra cevaplanmıştır. Cevaplanmadığı gelen kağıtlarda ilan edilen önerge sayısı ise 7334’ü bulmuş durumdadır. Meclisin denetim işlevi kapsamında dikkati, cevaplanan soru önergelerinin niteliği çekmektedir. Uzmanların yaptığı yorumlara göre bu sayılar yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü iktidar bloğu, soru önergelerinin bulunduğu sıralamada daha alt sıralardaki önergeleri öne çekip cevaplayabilmektedir. Süresi geçtikten sonra cevaplanmasının sebebi de, cevaplanacak önergelerin seçilerek muhatabına gönderiliyor olmasıdır. (Haber Merkezi)

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.