‘Savcı şikayetimi almadı’

‘Savcı şikayetimi almadı’

Zafer Partili Adem Taşkaya'nın hedef gösterdiği Avukat Jiyan Tosun, İHD’de yaptığı basın açıklamasında, “Aile bireylerimin telefonları dağıtıldı. 16 yaşındaki yeğenimin telefonunu bularak, ‘bombacısınız öleceksiniz’ şeklinde tehdit etmişler” dedi.

TİGRİS HABER - İstanbul Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi'nde dün yaşanan bombalı saldırıdan sonra Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya'nın hedef gösterdiği Avukat Jiyan Tosun, İHD Eş Genel Başkan Eren Keskin’le birlikte İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yaptı.

Hedef gösterilen Avukat Jiyan Tosun, yaptığı basın toplantısında, 10 Ekim Gar Katliamına işaret ederek, o sırada orada olduğunu ve onlarca arkadaşının yaşamını yitirdiğini ve hala travmasını yaşadığını dile getirdi. Patlamanın yaşadığı sırada Taksim’de olmadığını aktaran Tosun, iki Suriyeli müvekkili ile birlikte Küçükçekmece’de bulunan bir çay bahçesinde oturduğu sırada telefonun çaldığını ve telefonla arayan kişilerin patlamadan söz ettiğini söyledi. Avukat Jiyan Tosun, “Beni arayanlara büroya uğramadığımı ve iyi olduğumu söyledim. Bu konuşmaları duyan biri hakkımda ihbarda bulunmuş. Müvekkillerime hukuki destek sunmak için gittiğim karakolda bu durumu öğrendim” dedi.

‘Savcı şikayetimi almadı’

Akşam saatlerinde hedef gösterildiğini Eren Keskin’den öğrendiğini dile getiren Tosun, hemen ardından ise sanal medya mecralarından aynı anda tehdit mesajları ve aramalar almaya başladığını kaydetti. Tosun, "Şu olay beni dehşete düşürdü. Aile bireylerimin telefonları dağıtıldı. 16 yaşındaki yeğenimin telefonunu bularak, ‘bombacısınız öleceksiniz’ şeklinde tehdit etmişler. Bu bilgiler ancak resmi kurumlardan alınabilir. Bütün kişisel bilgilerim alındı. Yengem ve birçok akrabam arandı. Aynı şekilde Eren Keskin de tehdit edildi. Savcı ile yaptığım görüşmede savcı, ‘polis karakoluna git’ dedi. Ben de bu durumu zaten karakolda yaşadığımı dile getirdim. Savcı şikayetimi almadı. Bir avukatın şikayeti alınmadı. Dün akşamdan beri inanılmaz olarak bir şiddette maruz kaldık. Bombalı bir saldırıda yaralı ve sağ olarak kurtuldum. Bunları onlar da biliyor. Ancak hedef göstermek ve karalamak onların bildiği en iyi şeydir” şeklinde konuştu.

Avukat Jiyan Tosun, hedef göstermelerinin ardından İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç’ı aradığını paylaşarak, kendisine yardımcı olmadığını ve sahiplenmediğine söyledi. Tosun, bu durumu "utanç verici" olarak nitelendirdi.

‘Tosun’un can güvenliği tehlikede’

Daha sonra söz alan Avukat Jiyan Tosun’un avukatı Jiyan Kaya, gittikleri Küçükçekmece Adliyesinde savcının başvurularını almadığını paylaştı. Tosun’un bilgilerinin polis tarafından sanal medya hesaplarından dağıtıldığını dile getiren Kaya, “Taşkaya da zaten bilgiyi emniyetin kullandığı telegram hesaplarından aldığını doğruladı. Bu durumu emniyet mensuplarının başlattığını düşünüyoruz” diye konuştu. Polis tarafından ifadelerinin alınmaya çalışıldığını dile getiren Kaya, İç İşeri Bakanı Süleyman Soylu’nun şüphelinin yakalandığını paylaşması ardından savcının başvurularını aldığını kaydetti. Kaya, “Dün akşam saat 4’te ifademizi verdik. Sabah tekrardan gittik ve koruma talebinde bulunduk. Ancak işlemlerin hala yapılmadığını gördük. Savcıyı göreve çağırıyoruz. Tosun’un başına bir şey gelirse emniyet ve ifademizi almayan savcı sorumludur” diye konuştu. Kaya, ayrıca müvekkili Tosun’un can güvenliğinin tehlikede olduğu ve bu durumun ortadan kalkması için valiliğin açıklama yapması gerektiğini ifade etti.

‘Yüzlerce açık numaradan tehdit alıyoruz’

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, dünden beri yaşananları 90’lı dönemlerde yaşananlara benzetti. Tosun ve Kaya ile birlikte aynı büroda çalıştıklarını aktaran Keskin, "Adem Taşkaya adlı kişi kızını istismardan ve birçok yüz kızartıcı suç ile ilişkilendirilmiş biridir” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın kamuoyuna yansıyan “tartışmalarına” da değinen Keskin, birçok kişinin sanal medya paylaşımlarından dolayı tutuklandığını ancak Özdağ’a herhangi bir şey olmadığını belirtti.

Keskin, "Devlet içinde bir güce sahipler. Yoksa böyle bir yalanı bu kadar özgürce yayamazlar. Bizler zaten insan hakları alanında mağdur edilmiş insanlarız. Dün akşamdan beri yüzlerce açık numaradan tehdit alıyoruz. Kendi numaralarından arıyorlar. Bu nasıl bir devlet? Nerede devlet? Devlet sadece bize karşı var? İstanbul Valiliğini görev çağırıyoruz. Vali ve Soylu derhal haberlerin yalan olduğuna dair açıklama yapmalılar. O çok demokrasiden yana olan 6’lı masaya çağrı yapıyorum; Açıklama yapmalılar” ifadelerini kullandı.

Keskin, “Bu bir devlet operasyonudur. Tosun’un bütün kimlik bilgileri defalarca bana gönderildi. Bu kimlik bilgilerini nereden almış olabilirler? Bu bir emniyet operasyonudur. Olası bir durumdan Adalet Bakanlığı sorumludur. Can güvenliğimizi sağlamak zorundalar” dedi. Taşkaya’nın hedef göstermesinin bir şiddet çağrısı olduğunu dile getiren Keskin, tutuklanmasını talep etti. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.