Seçimlerde gelecek kaygısı artıyor: Uzmanlardan çarpıcı açıklamalar!

Seçimlerde gelecek kaygısı artıyor: Uzmanlardan çarpıcı açıklamalar!
Türkiye yaklaşan yerel seçimlerle adeta bir maratona girmiş durumda. Siyasi propagandalar ve yoğun kampanyalar, vatandaşlarda gelecek kaygısı yaratıyor.

TİGRİS HABER - Türkiye 4 gün sonra sandık başına gidiyor. Geleceğe dair belirsizlik ve siyasi kutuplaşma, stres ve kaygı seviyesini artırıyor.

NLP Uzmanı ve Zihin Eğitmeni Burak Dalgül, seçimlerin vatandaşta gelecek kaygısı yarattığını belirterek, “Seçimler sadece politik alanın konusu değil. Seçim süreci vatandaşın zihin sağlığı üzerinde de çok önemli bir etkiye sahip” diye konuştu.

Dalgül, özetle şunları kaydetti:

"Seçimler zihin sağlığımızı etkiliyor"

"Siyasi seçimler, toplumların siyasi sürece olan katılımını ve yönetimde söz sahibi olma isteğini yansıtan önemli bir süreçtir. Ancak seçim süreci sadece politik sonuçları etkilemekle kalmaz, aynı zamanda insanların zihin sağlığı üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Seçim süreci, insanlar üzerinde farklı zihinsel etkiler yaratabilmekte ve bu etkiler, bireylerin düşünceleri, duyguları, davranışları hatta hayatı algılama biçimleri üzerinde düşünülenin çok ötesinde değişikliklere neden olur.

"Gelecek belirsizliği kaygı yaratabiliyor"

Her birey huzurun, adaletin ve güvenin var olduğu, ekonomik olarak alım gücünün yüksek olduğu bir ülkede yaşamak ister ve buna sonsuz hakkı var. Çünkü bu isteklerin hepsi, dünyanın neresi veya hangi ülkesi olursa olsun, günümüz insanoğlunun çok temel düzeydeki istekleridir. Bu nedenle bunları istemek her insanın doğal hakkı. Seçimler, her vatandaşın bu haklı isteklerinin nereye doğru, nasıl, ne şekilde gerçekleşeceğini veya gerçekleşmeyeceğini belirleyen çok önemli bir süreç. Çünkü seçimler, ülkelerin ve o ülkede yaşayan insanların geleceklerini belirler. Bu yüzden seçimlerden sonraki geleceğin ne getireceği hakkındaki belirsizliğin ve bilinmezliğin, insanlarda gelecek kaygısı yaratması çok doğal ve anlaşılır bir durum.

Kaynak:Halk Tv

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.