Siirt'te kırmızı mercimekte son yılların en bereketli hasadı

Siirt'te kırmızı mercimekte son yılların en bereketli hasadı
Siirt’te 150 bin dekar alan üzerinde ekimi yapılan kırmızı mercimeğin hasadına başlandı.

TİGRİS HABER - Mercimek hasadına başlayan çiftçileri tarlalarda ziyaret eden Siirt Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, çiftçilere bereketli bir yıl geçirmeleri temennisinde bulundu. Türkiye'de kırmızı mercimek üretiminde 4. sırada yer aldıkları için mutlu olduklarını dile getiren Demirhan, “Bereketli geçen bir sezonun ardından ilimizde kırmızı mercimek hasadını başlattık. Kırmızı mercimek üretimi ilimizde yıllara göre artış göstermektedir. 2019 yılında 69 bin dekar civarında olan kırmızı mercimek üretimimiz bugün gelinen noktada 2022 yıl sonu itibariyle 135 bin dekar alanda ekim yapılmış bulunmaktadır.

2023 yılı itibariyle kırmızı mercimek üretim alanımız 150 bin dekar alanı geçmiş bulunmaktadır. 150 bin dekar alanda ekim yaptığımız kırmızı mercimek üretimi ile Türkiye’de kırmızı mercimek üretiminde 4. sırada bulunmaktayız. Bu yıl bahar aylarında yağan bereketli yağışlar ile il genelinde 180 - 200 kilogram civarında ve 27 bin ton üzerinde bir rekolte bulunmaktadır. Yaklaşık 1 milyon dekarı bulan tarım arazi varlığımızın 560 bin dekarında hububat ve baklagil ekimi yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi çerçevesinde 2021 yılı üretim mevsimde 111 bin ton, 2022 yılında ise mercimek ile şahlanan Garzan Ovası projemizle 5 milyon lira değerinde 523 çiftçi ailemize 20 bin dekar alan için 275 ton sertifikalı mercimek tohum dağıtımı yaparak ilimizde kırmızı mercimek üretiminin artış göstermesi yönünde proje çalışmamız devam etmektedir” dedi.

Siirt merkez Pınarova köyünde yıllardır çiftçilik yapan Veysel Deli, bu yıl bol ve bereketli bir yıl olduğunu, büyük emekler vererek yetiştirdikleri kırmızı mercimeğin hasadına başladıklarını söyledi. Deli, “2023 yılı mercimek hasadına başlamış bulunmaktayız. Bu sene aşırı yağmur yağdı. Bereketli bir yıl geçecek inşallah mercimek ve buğdayda. Geçen sene aldığımız rekoltenin inşallah üzerinde bir verim alacağız. Yeni tarım bakanımızdan fiyatların yüksek tutup çiftçinin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz. Temennimiz bu yönde ve şimdiden kendisine teşekkür ediyoruz. Bu sene 300 dönüm mercimek ektik inşallah bereketli geçecektir" diye konuştu. (İHA)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.