Silvan ve Kayapınar’a fen lisesi

Silvan ve Kayapınar’a fen lisesi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, yeni okulların yapılması ile Bağlar İlçesi’ndeki sorunun çözüleceğini söyledi. Eker, Kayapınar ve Silvan ilçelerine birer adet fen lisesi yapılacağı müjdesini verdi.

TİGRİS HABER - AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Tigris Haber’e açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kente yapmış olduğu açıklamaların önemli olduğunu belirten Eker, 10’u Bağlar, 5’i Kayapınar, 5’i de Yenişehir olmak üzere Diyarbakır’a 20 adet okul yapılacağını hatırlatarak, “Bunlar en az 24 derslikli, bazıları 24 derslikten daha büyük olacak. Bünyelerinde özel eğitim ve anaokulu da olacak” dedi.

Silvan ve Kayapınar’a fen lisesi

Silvan ve Kayapınar’a birer adet fen lisesi açılacağı müjdesini veren Eker şunları söyledi: “Bilim sanat merkezleri bazı ilçelerde yapılıyor. Bazı ilçelerde 8 tane e-sınav merkezi açıldı. Diyarbakır da, Kayapınar, Silvan, Hani, Yenişehir, Bağlar, Bismil, Çınar’da 8 tane e-sınav merkezi açılacak. Bismil ve Ergani’de iş özel eğitim anaokulu, Kocaköy’de 30 yataklı Teknik Anadolu Lisesi açılacak.”

Bağlardaki yoğunluk çözülecek

Hanide 60 yataklı öğretmen evi inşa edileceğini belirten Eker, ilçede 4 tane de yeni bilim sanat merkezi açılacağını söyledi. Eğitim için planlanan bu yatırımların 1-2 yıla kadar biteceğini kaydeden Eker, Diyarbakır’daki sınıf mevcutları ile ilgili de şunları söyledi: “Sınıf mevcutları, Türkiye ortalamasına yakın. Kötü değil. Bağlarda biraz sınıflar yoğun, yeni okullarla bu meseleyi halledeceğiz.”

Çayönü’ndeki kazılar

Çayönü’ndeki kazılarla ilgili de bilgi veren Eker şöyle devam etti:

“Dün Çayönü’nde önemli şeyler oldu. Diyarbakır’ın kadim tarihinin insanlık için referans haline gelmesi önemli bir şeydir. Orada bir alan Terrado denilen bir ekiple geniş bir alanda, binlerce yıl öncesine ait yeri, mimari ve yeni kazılar ortaya çıktı. Bir mezar bulundu. Mezarda gömü var, bir takım şeyler var. Yani bu Çayönü Harabeleri’ndeki arkeoloji bulgular arkeoloji dünyasına ciddi değer katıyor. Bu Diyarbakır’ın tanıtımı için önemli. Zerzevan bir yandan, Çayönü bir yandan, Gotiktepe bir yandan, Ziyarettepe bir yandan. Bütün bunlar Diyarbakır’ın insanlık tarihi açısından referanstır. 10 bin yıllık arkeolojik kazılardan bahsedilecekse içinde Çayönü geçmeyecek bir cümle kurmak mümkün değil.  Mutlaka içinde Çayönü geçiyor. Çünkü referanstır.” (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum