Sur Belediyesinde borçlar sıfıra doğru

Sur Belediyesinde borçlar sıfıra doğru

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesi Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, belediyenin 165 milyon borcunun ödendiğini kalan borçlarının ise taksitlendirilerek bir yıl içinde sıfırlanacağını söyledi.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesi Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Sur Belediyesinin yapmış olduğu borç ödemelerine ve hizmetlere dair Tigris Haber konuştu.

 

 

'165 milyon oranındaki borcumuzu sildik'

Çiftçi, Sur Belediyesinin borçlardan dolayı hizmet göremediğini vurgulayarak borçların yapımına ilişkin şöyle konuştu:  “Belediyeyi devir aldığımızda 201 milyon borcu vardı. Yaklaşık 30 yıldır devam eden bu borçlar yüzünden Sur Belediyesi adeta hizmet göremez duruma gelmişti. Çünkü iller bankasından gelen gelirlerin %40 kesiliyordu. Yine iller bankasına yönelik olan borçların %20 kesilince bize gelen ödenekten tahakkuk eden, bize ulaşan %40 oranında bir ödenek yetişiyordu. Bu da Surdaki rutin hizmetleri yürütme bile yetmiyordu. Geçtiğimiz yılsonunda çıkan 7 bin 256 sayılı borç yapılandırmasına ilişkin kanun çerçevesinde hızlı bir çalışma yaptık. Bu çalışma neticesinde yaklaşık 165 milyon oranındaki borcumuzu sildik. Sur Belediyesi tarihinde ilk kez bu oranda bir mali yapıya kavuştu. Kamuoyu borcumuz hemen hemen sıfırlandı. Kalan borçların tamamı taksitlendirilip yapılandırılarak bir ödeme takvimine bağlandı. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde tüm borçlardan kurtulmuş olacağız.”

abdullah-ciftci.jpg

38 personelin emekliliği için 8 milyon lira ödemenin de yapıldığını da söyleyen Çiftçi, “Sur Belediyesi olarak 30 yıldır çözülemeyen sorunların tamamını çözdük. Bütün açıklığıyla ifade etmek istiyorum ki Sur Belediyesi yeniden küllerinden doğuyor” dedi.

sur-belediye.jpg

“Sur Belediyesinin önü açılmış oldu”

Sur belediyesinin daha da güçlendiğini ifade eden Çiftçi,”1 yılık süreç içerisinde Sur Belediyesinin 30 yıldır birikmiş olan borçlarını, kurumsal sıkıntılarını, mali sıkıntılarının önemli bir kısmını hal olmuş oldu. Artık çok daha güçlüyüz. Şeffaf bir şekilde önümüzü görebiliyoruz. Her geçen gün Sur Belediyesinin önü açılmış oldu. Önümüzdeki süreç içerisinde devam eden çalışmalarımız ve projelerimizle de Diyarbakır’ın kalbi olan Sur ilçesi daha iyi hizmet almış olacak. Belediyenin yapısı çok daha şeffaf olacak. Bundan sonra belediyenin kurumsal yapısı, personel yapısı ve mali yapısı daha güçlü hizmet verecek.” Şeklinde konuştu.

“Metruk yapıların sorununu çözüyoruz”

Belediyenin hizmet noktasındaki projelerinin daha da çoğalacağını belirten Çifti şöyle konuştu: “Sur’da önemli bir diriliş var. Valilimizin önderliğinde devam eden bir dirilme hareketi var. Restorasyon devam ediyor. Beraberinde biz Sur Belediyesi olarak Sur içi sokaklarını yenilenmesi, sokak sağlıklaştırılması noktasında bir çalışmamız olacak. Bağlar mahallesinde nitelikli alanların olacağı bir park yapıyoruz. Beraberinde Sur ilçesinde yıllardır devam eden metruk yapıların sorununu çözüyoruz. İhale ilanını çıkartıyoruz. Daha önce yıkılan 6 mahallemiz içerisinde yoğun bir çalışma var.” (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum