'Sur da bitti'

'Sur da bitti'

103 gün sonra operasyonlar sona erdi

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 103 gün içinde,resmi rakamlara göre ; 49 asker, 16 polis, 1 köy korucusu, 1 sivil ile 300 örgüt üyesinin yaşamını yitirdiği, HDP’li vekillerin girişimi ile 60 sivilin tahliye edildiği operasyonlar sona erdi. Günlerce süren operasyonlar tarihi ilçeyi enkaz yığını haline getirdi.  Yasağın kalkmasını gazetemize yorumlayan STK temsilcileri ise, “Operasyonlar bitti ama sorun çözülmedi. Kürt sorunun çözümü için diyalog şart” ifadesini kullandılar.

 

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 28 Kasım 2015'te Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur'un yaşamını yitirdiği saldırının ardından PKK üyelerinin yakalanması, kamu düzeninin sağlanması, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve patlayıcıların imhası için başlatılan operasyonlar, 103. gününde tamamlandı. Operasyonların saat 16.00 itibariyle sona erdiği açıklanırken, İlçede arama-tarama faaliyetleri ve sokağa çıkma yasağının bir süre daha devam edeceği belirtildi.

 

Operasyonlar nedeniyle hayalet kente dönen ve taş üstünde taş kalmayan İlçede halk yasağın tümden kalkacağı günü bekliyor. 103 gün önce başlayan operasyonlar nedeniyle on binlerce kişi ilçeden göç etmiş, büyük mağduriyetler yaşanmıştı.

SORUN ÇÖZÜLMEDİ

Yasağın kaldırılması ile sorunun çözülmeyeceğini belirten DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, “Sur’un yeniden yapılanmasında STK’lar da dahil edilmeli. Esnafın yaşadığı ekonomik tahribatın devlet tarafından karşılanması gerekir. Sivillerin tahliyesine yönelik yoğun çabalar harcandı. Bu konuda mülki amir ve yerel yöneticilere teşekkür ediyoruz. Sur’la ilgili atılması gereken adımlar acilen atılmalı. Sur’daki tahribat izlerinin temizlenmesi en temel istediğimizdir. Sur’da operasyonlar bitti ama sorun çözülmedi. Devasa bir sorundan söz ediyoruz. Meselenin diyalog zemini ve çözümü yönünde bir çaba olması lazım. Sorunun kalıcı çözümü ancak böyle çözülebilir. Yeni bir siyasal çözüm modeli geliştirilmelidir” dedi.