Suruçlu çiftçiler DEDAŞ’ı CHP’ye şikâyet etti

Suruçlu çiftçiler DEDAŞ’ı CHP’ye şikâyet etti

Urfa'da sulama birliklerinin borcundan dolayı DEDAŞ tarafından elektriği kesilen ve bu nedenle sulamadan faydalanamayan Suruçlu çiftçiler, CHP heyetiyle Topçu Gündaş Sulama Birliği önünde DEDAŞ'a tepki gösterdi.

TİGRİS HABER - Topçu Gündaş Sulama Birliği’nin elektrik enerjisi DEDAŞ tarafından borcu olduğu gerekçesiyle kesildi. Bu nedenle Topçu Gündaş Sulama Birliği’ne bağlı RY 2 ve RY 5 hatları Çengelli , Molla hamza, Mert ismail , Çoğul tümsekli , Gökan mahalleleri başta olmak üzere 42 mahallede sulama sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Birliğe bağlı yüzlerce çiftçinin, sulamadan faydalanamadığından dolayı tarımsal faaliyeti neredeyse tamamen durma noktasına geldi. Suruçlu çiftçiler ile açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il Başkan Yardımcısı Av. Ronayi Paydaş  Topçu Gündaş Sulama Birliği , DEDAŞ'tan ve yetkililerden elektriklerinin yeniden açılıp ekinlerinin sulanmasını talep etti.

DEDAŞ’ın mağdur ettiği çiftçiler, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa il teşkilatından il Başkan Yardımcısı Av.Ronayi Paydaş, Çetin Hayırlı, Mehmet Salih Kılıç, Suruç İlçe Başkanı Servet Gören ve ilçe yönetimi Topçu Gündaş Sulama Birliği önünde toplandı. Birlik önünde açıklamalarda bulunan çok sayıda çiftçi, DSİ yetkililerini DEDAŞ'ı ve Topçu Gündaş Sulama Birlik yönetimini istifaya davet etti.

CHP mağdur çiftçinin yanında

Mağdur çiftçilere destek için Suruç ilçesine giden CHP heyeti adına açıklamada bulunan  Av .Ronayi Paydaş, "Topçu Gündaş Sulama Birliği sahası olan Suruç'tayız.600 bin dönüm araziye su sağlayan bölgede 250 Bin hububat, 300 Bin Pamuk ,50 Bin dönüm Topçu Gündaş Sulama Birliği 2 gruba ayrılıyor. DEDAŞ şuan bir grubun elektriğini kesmiş durumda o nedenle bölge rotasyon sistemiyle sulanıyor.Y ani ekimi yerde olan çiftçimize 3 günde bir su veriyor. Şuan acil olarak Buğday ve Pamuk tavı için can suyu verilmesi gerekmektedir " dedi. (Haber Merkezi)

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.