Sur’un çocukları bir günlüğüne de olsa doyasıya eğlendiler

Sur’un çocukları bir günlüğüne de olsa doyasıya eğlendiler

UNİCEF ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının işbirliği ile Sur’dan göç etmek zorunda kalan ailelerin çocuklarına, Diyarbakır Kent Ormanında düzenlenen etkinlikle sosyal destek sağlandı.

Ali Abbas YILMAZ / ÖZEL

Çocuk Hakları Komitesinden, Çocuk Hakları Yetişkin Temsilcisi Pelşin Kavak’ın organize ettiği etkinliğe katılan çocuklar, aldıkları hediyeler ve oynadıkları oyunlarla, bir günlüğüne de olsa yaşadıkları travmaların etkilerini üzerlerinden atmaya çalıştılar.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNİCEF işbirliği ile Sur’dan göç etmek zorunda kalan ailelerin çocuklarına sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

 

Diyarbakır Kent Ormanında geçtiğimiz Pazar günü yapılan etkinliği Çocuk Hakları Komitesinden, Çocuk Hakları Yetişkin Temsilcisi Pelşin Kavak organize etti. Etkinlikte çocuklara çeşitli hediyeler dağıtan ve çocuklarla birlikte oyunlar oynayan Kavak, çocukların anneleriyle de yakından ilgilendi. Sur’dan ve yuvadan gelen çocuklarla Kent Ormanı park alanında gün boyu neşeli saatler geçiren Kavak, çocuklarla birlikte uçurtma uçurdu. Çocukların uçurtmalarını birleştirmelerine yardımcı olan ve çocuklarla birebir ilgilenen Kavak, Sur’dan ve yuvadan gelen çocukların güleryüzlü öğretmeni olarak çocukların tüm oyunlarına eşlik etti.

 

Sur’dan göç etmek zorunda kalan ve şuan otellerde kalan ailelerin çocuklarıyla, çocuk yuvasından gelen çocukların katıldığı etkinliğe Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü de 15 kişilik ekibiyle destek verdi. Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübünden Palyaçoların da bulunduğu ekip çocuklarla çeşitli oyunlar oynayarak, çocukların neşeli zaman geçirmesine büyük katkı sağladılar.