1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Tanıtım mı rant mı?
Tanıtım mı rant mı?

Tanıtım mı rant mı?

Tanıtım mı rant mı?

A+A-

 

Bir buçuk ay önce Diyarbakır Dağkapı’da kurulan ve kentin değişik semtlerinde 10 günlük sürelerle hizmet sunan yöresel pazarlar kent esnafının tepkisini çekiyor.

 

 Ali Abbas Yılmaz / Özel

 

Ticari olarak bir ranta dönüşen bu çadırların karşısındayız

Uzunca bir süredir kentin değişik semtlerinde kurulan yöresel pazarların amacından uzaklaştığını belirten Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Bu çadırların ne vergisi var ne de gerekli kurum ve kuruluşların bir denetimi söz konusu. Belediyelerimiz buna izin verirken hangi yasaya dayanarak bu kadar uzun süreli izinler verebiliyorlar. Bu çelişkileri hem Valiliğimize hem de ilgili belediyelere ilettik. Bu çadırlarda hem halımızın sağlığıyla oynanıyor hem de esnaflarımız haksız bir rekabetle mağdur ediliyor.  Biz kesinlikle ticari olarak bir ranta dönüşen bu çadırların karşısındayız. Bu konuda ilgili kurumlar tarafından gereği yapılmazsa biz bu konuyu ilgili bakanlığımızla devreye geçerek gerekli kamu kuruluşlarımıza başvuruda bulunacağız” diye konuştu.

 

Güneydoğu TÜYİK Der, (Güneydoğu Tüm Yatırımcı İşadamları Kalkındırma Derneği), Tebessüm Organizasyon ve Fegan Organizasyon tarafından organize edilen pazar yeri organizasyonuna ilişkin olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu üyesi ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, bir açıklamada bulundu.

 

Bir buçuk aydır Dağkapı’da Lunapark civarında ve Rojava parkında kurulan yöresel pazar yerlerinin tanıtım amacından saparak ticari bir rant alanına döndüğünü ifade eden Ebedinoğlu, şunları söyledi: “81 ilin yöresel ürünlerinin tanıtımı ve satışı ile ilgili Diyarbakır ilimizde yaklaşık bir buçuk aydır kurulan bu çadırlar hem kuralların hem kanunların dışındadır. Kentimizin değişik semtlerinde kurulan bu çadırlar… Bu tür organizasyonlar yapılıyor ancak bu tür tanıtımlar genelde fuarlarda yapılır ve yapılıyor. Biz de Diyarbakır ili olarak İstanbul’daki, Antalya’daki, İzmir’deki fuarlara katılıyor ve yöresel ürünlerimizin tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Ancak bu tanıtımlar 5 gün ya da bir haftayı geçmeyecek tanıtımlardır. Oysa şuan Diyarbakır’da kurulan çadırlar her bir semtte bir hafta 10 gün süreyle kuruluyor ve sonra başka bir ilçede başka bir alana taşınarak bu ürünlerin satışı yapılmaktadır.”

 

Söz konusu bu Pazar yerlerinde kurulan çadırlarda satılan ürünlere ilişkin konuşan ve vatandaşlara uyarıda bulunan Ebedinoğlu, “Buraya giden vatandaşlarımızı mutlaka dikkat etmelidir. Örneğin bir zeytinyağının kilosu 15- 20 TL olur mu? Zeytinin kilosunu 15 ila 25 TL arasında aldığımız bir yerde zeytinyağının kilosu bu fiyata olabilir mi? Üzerinde hiçbir marka, üretim tarihi, son kullanma tarihi olmadan bu ürünler sahte bir şekilde maalesef halkımıza satılmaktadır. Bunun öte tarafında da esnafımıza haksız bir rekabetle satışlar yapılmaktadır. Bu çadırların ne vergisi var ne de gerekli kurum ve kuruluşların bir denetimi söz konusu. Belediyelerimiz buna izin verirken hangi yasaya dayanarak bu kadar uzun süreli izinler verebiliyorlar. Bu çelişkileri hem Valiliğimize hem de ilgili belediyelere ilettik. Bu çadırlarda hem halımızın sağlığıyla oynanıyor hem de esnaflarımız haksız bir rekabetle mağdur ediliyor.  Biz kesinlikle ticari olarak bir ranta dönüşen bu çadırların karşısındayız. Bu konuda ilgili kurumlar tarafından gereği yapılmazsa biz bu konuyu ilgili bakanlığımızla devreye geçerek gerekli kamu kuruluşlarımıza başvuruda bulunacağız” diye konuştu.