Tanrıkulu: Hırsız evin içindeyse, kilit işe yaramaz

Tanrıkulu: Hırsız evin içindeyse, kilit işe yaramaz

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bütçe konuşmasında GAP Projesi’nin yıllardır neden bitirilemediğini belirterek “Hırsız evin içindeyse, kilit işe yaramaz” dedi.

 

TİGRİS HABER - Sezgin Tanrıkulu, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada hükümete yüklendi. Önceki gün açıklanan Dünya Eşitsizlik Raporu’na atıfta bulunan Tanrıkulu, “Türkiye bu rapora göre de en diplerinde. Son 15 yılda eşitsizlik giderek artmış, son üç yılda da ekonomik daralma bu eşitsizlik rakamlarını daha da büyütmüş” dedi. Türkiye’de bölgeler arasında gelir eşitsizliğinin git gide arttığına vurgu yapan Tanrıkulu, eşitsizlik ve küresel iklim krizinin yarattığı sonuçlara dikkat çekti.

GAP neden bitmedi?

Tanrıkulu, 1970 yılında planlanan, 1989 yılında başlatılan GAP Projesi’ni hatırlattı. Projenin 2010 yılında bitmesinin planlandığını belirten Tanrıkulu, “2008 yılında Sayın Erdoğan Diyarbakır’da Ziya Gökalp Spor Salonu’nda GAP Eylem Planını açıklarken, 2008 yılında, 5 yıllık vade ortaya koydu. ‘5 yılda GAP tamamen bitecek’ dedi. Bitmedi. 2015 yılında dönemin Başbakanı Mardin’de ‘GAP 5 yılda bitecek’ dedi. Yine bitmedi. 2017 yılında ise Erdoğan, bu kez Urfa’da 2. Planı açıklarken ‘GAP 3 yılda bitecek’ dedi. Yine bitmedi. Sene 2021. Neden bitmedi değerli dostlar? Çünkü ekseninizi değiştirdiniz. Yatırımdan ve üretimden uzaklaştınız. Çılgın projelere ve ranta dönüştünüz. İstanbul’da bir çılgın proje planlıyorsunuz. O proje, İstanbul’u felakete sürükleyecek ve rant sağlayacak ama GAP bölgeyi felaketten kurtaracaktı, istihdam sağlayacaktı. Bunlardan vazgeçtiniz nedeni şu. Çünkü GAP Projesi size bir rant sağlamıyor, bir rant sağlamıyor. Eğer biterse 4 milyon kişiye iş sağlanacak, 2 milyon 100 bin hektar da sulamaya açılacak. Büyük bir proje ama yeni ihale yapamıyorsunuz, yeni ihale yapma şansınız yok. O nedenle de ödenek aktarmıyorsunuz, projelerinizi ranta aktarıyorsunuz. Bakın Silvan Barajı bitmedi, eğer biterse Silvan Ovası filan hepsi sulanacak.”

Hırsız evin içindeyse…

Güvenlik bürokrasisi ve kayyumları da eleştiren Tanrıkulu, “Sizin siyasi ayağınız güvenlik bürokrasisi oldu, ekonomik ayağınız ve sosyal ayağınız da Kayyumlar oldu ve diğer çıkar çevreleri oldu. O nedenle bu şekilde bağırıyorsunuz. Yoksa bu dediklerimde ortaklaşmamamız mümkün mü? Bakın kendi Bakanlarınız 2008 yılında, 2015 yılında, 2017 yılında ‘bitecek’ demiş. Neden bitmedi? Neden bitmedi? Niye kaynak aktarmıyorsunuz? Şunu söyleyeceğim değerli arkadaşlar bakın: Hırsız evin içindeyse, kilit işe yaramaz. Hırsızları evden çıkaracağız, bağımsız yargı önünde adil biçimde hesap soracağız, helalleşmeyeceğiz" dedi. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.