VİDEO - Tanrıkulu, TBMM’de kayyımların Diyarbakır’ı talan ettiğini anlattı

VİDEO - Tanrıkulu, TBMM’de kayyımların Diyarbakır’ı talan ettiğini anlattı
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de DEM Partinin grup önerisi üzerine konuştu. Tanrıkulu, kayyum belediyelerinin Diyarbakır’ı nasıl talan ettiklerini örnekler vererek anlattı.

Naci Sapan

TİGRİS HABER - Tanrıkulu. “Kayapınar Belediyesinden semaver götürmek ne demektir ya? Çaydanlık götürmek ne demektir? Ya bu hırsızlıktan daha öte bir kötülüktür.

İçişleri Bakanlığına veya Savcılığa bu aynı zamanda bu kürsüden bir suç duyurusudur, nasıl bir belediyenin malları bu şekilde talan edildi? motor sökülmüş, Motor! Aracın motoru sökülmüş” dedi.

Sezgin Tanrıkulu’nun TBMM grubunda yaptığı konuşmanın ana başlıkları şöyle;

Sabıka kayyum uygulamasıdır

“Adalet ve Kalkınma Partisinin kendi siyasi tarihine bıraktığı sabıka bence kayyum uygulamasıdır.

Eğer bu Cumhuriyetin tarihi ve Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi yazılırsa, sonuçta bir siyasi kötülük olarak hem Türkiye’ye hem de kendi partilerine, bir siyasi kötülük olarak kayyum uygulaması tarihe geçecek. 8 yıl boyunca kayyumlar yönetti birçok belediyeyi şimdi yeniden kayyum atamanın zemini olabilecek, gerçekle bağdaşmayan, bizzat kendi gözlemimle, gerçekle bağdaşmayan birçok algı operasyonları yapılıyor. Nedeni şu aslında: Bunu bizzat kendi kişisel gözlemimle de ifade edebilirim, kayyum uygulaması sonuçta bir talan rejiminin uygulamasıydı ve bulundukları yerlerde atanan kayyumlar yerel bürokratlarla ve getirdiği bürokratlarla beraber o yerin gerçekten de bütün kıymetli mal varlığını talan ettiler, rantçılarla paylaştılar ve inanılmaz servetler elde ettiler. Bunu Diyarbakır pratiğinden bizzat kendim biliyorum. Son 1 yıllık milletvekilliğim döneminde. Burada birçok kez dile getirdim, ancak Adalet ve Kalkınma Partisinin sözcüsü olan arkadaşlar bunun böyle olmadığını söylediler ve konuyu başka yerlere taşıdılar. Şimdi yine geleceksiniz ve terörle ilgili bir şeyler söyleyeceksiniz ama sizi gerçekten batıran, dibe doğru sürükleyen bu rantçılardan hesap sormayı bir tarafa bırakacaksınız. Şimdi size sorarım, Kayapınar Belediyesinden semaver götürmek ne demektir ya? Çaydanlık götürmek ne demektir? Ya bu hırsızlıktan daha öte bir kötülüktür. Partinize yapılan kötülüktür. Buradan ifade ediyorum, yalansa çıkın gelin, ‘deyin ki yalandır.’ Kattaki çaydanlık götürülür mü semaver götürülür mü? Böyle yapıldı.”

30 dönüm tesisi devrettiler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Hazar Gölü kıyısında mal varlığı var. Yıllardır orada duruyor. Kayyum işletmedi, kötü kullandı… Bu neden Milli Eğitim Bakanlığına devredilir? 30 dönüme yakın bir yer neden devredilir. Bakın bunları Diyarbakır Halkı gördü ve size kırmızı bir kart gösterdi. Bu kötülüğü yapmayın, kendinize bu kötülüğü yapıyorsunuz. Ya çıkın deyin ki, ‘Bir müfettiş görevlendirdik, tamam, komisyon kurmadık, görevlendirdik." Gerçekten de Cizre'de, Kızıltepe'de, Diyarbakır'da, Van'da bu belediyenin mal varlıkları, menkul varlıkları -gayrimenkulu bıraktım, onları meclis kararıyla yapmışsınız- talan edildi mi edilmedi mi ya sizin memurlarınız tarafından? Bakın, ben bir gerçeği burada ifade ediyorum: Bizi dinleyen varsa İçişleri Bakanlığından veya Savcılıktan bu aynı zamanda bu kürsüde bir suç duyurusudur ya, nasıl bir belediyenin malları bu şekilde talan edildi? Bakın, biraz önce ifade edildi, ben de biliyorum; ya, motor sökülmüş, motor! Aracın motoru sökülmüş ya! Ya, vahim şeyler gerçekten ve bunu sizler koruyorsunuz, yereldeki siyasi ortaklarınız koruyor bütün bunları; bunları yapmayın, bunlar Türkiye'nin tarihine kötülüktür. Şimdi çıkıp bu uygulamaları da buradan savunmayın.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.