1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Temel gıda fiyatlarında artış gerçekleşti
Temel gıda fiyatlarında artış gerçekleşti

Temel gıda fiyatlarında artış gerçekleşti

Yoksul kesim harcamalarının yüzde 28,7’sini gıda için yaptı

A+A-

Birleşik Kamu İş’in 77 temel gıda maddesini esas alarak yaptığı çalışmaya göre bu yılın ilk yedi aylık döneminde gıda fiyatlarındaki artış yüzde 28.1, son 1 yıllık yükseliş yüzde 59.13 olarak ölçüldü.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden fiyatlarını düzenli olarak derlediği ve 77 zorunlu gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının temmuz ayı sonuçları açıklandı.

 

TÜİK’in en son açıkladığı Hanehalkı Tüketim Harcaması araştırmasına göre 2018 yılında Türkiye’deki en yoksul yüzde 20’lik kesim harcamalarının yüzde 28,7’sini gıda için yaparken, en zengin yüzde 20’lik kesim ise gıdaya en yüzde 15,4 oranında pay ayırdı. Gıdanın harcamalar içerisindeki payı Türkiye genelinde ise yüzde 20,3 olarak ölçüldü.

 

TEMMUZDA EN YÜKSEK ARTIŞ BAKLİYATTA

 

Temmuz’da, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 2,95 oranında artış yaşanırken, et-balık harcamalarında ise yüzde 1,06 oranında artış gözlendi. Temmuz’da süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 3,83 oranında artarken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 1,35 oranında yükseliş kaydedildi. Meyve harcamalarının yüzde 3,43 oranında azaldığı temmuz ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 6,96 oranında azalış gözlendi. Bakliyat fiyatları yüzde 9,57 oranında artarken, salça, zeytin, bal, çay tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer gıda fiyatlarında da yüzde 7,14 oranında artış oldu.

 

OCAK-TEMMUZ’DA GIDA FİYATLARINDA YÜZDE 28 ARTIŞ

 

Yılın ilk yedi ayında gıda fiyatlarında toplam yüzde 28,1 oranında yükseliş kaydedildi. Geçen yılın aralık ayına göre ekmek, un, bulgur vb. gıda ürünlerinin fiyatları yüzde 7,2, et ve balık fiyatları yüzde 13,1 oranında arttı. Süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yüzde 36,6, meyve fiyatlarında yüzde 42,2, sebze fiyatlarında yüzde 30,4, bakliyat fiyatlarında yüzde 11,7 artış oldu. Yağ fiyatlarının yüzde 10,4 oranında arttığı bu dönemde, diğer gıda fiyatlarında ise yüzde 27,9 oranında yükseliş yaşandı.(DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.