Tunç: 131 yeni mahkeme kurduk

Tunç: 131 yeni mahkeme kurduk
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Deprem sonrasında tespit davaları ve diğer davalarla ilgili ihtiyacı karşılayabilecek 131 yeni mahkeme kurulmasını sağladık” dedi.

TİGRİS HABER - Deprem sonrası yoğunlaşan tespit davaları ve diğer davalarla ilgili ihtiyacı karşılayabilmek için 131 yeni mahkeme kurduklarını belirten Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “İhtiyaç hâsıl olursa 189 yeni mahkemenin kurulmasıyla ilgili hazırlık sürecimiz devam ediyor” dedi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için dün Elazığ’a gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un programları sürüyor. Bakan Tunç bu çerçevede bugün ilk olarak Elazığ Valiliği’ni ziyaret etti. Burada Vali Ömer Toraman tarafından brifing alan Bakan Tunç açıklamalarda bulundu.

"Ağır hasarlı 15 adliyemiz var"

Deprem sonrası özellikle yoğunlaşan tespit davaları ve diğer davalarla ilgili ihtiyacı karşılayabilecek 131 yeni mahkeme kurduklarını aktaran Tunç, “İhtiyaç hasıl olursa 189 yeni mahkemenin kurulmasıyla ilgili hazırlık sürecimiz devam ediyor. 11 ilimizde 108 hizmet binası 89 lojman hasar tespitleri gerçekleştirildi. Bu çerçevede tespit edilen hasar durumuna göre onarımlar gerçekleştirildi. Bu onarımlarla ilgili de ödeneler gönderilerek 473 milyon liralık bir harcamayla az ve orta hasarlı olan adliyelerimiz ile cezaevlerimiz onarılarak kesintisiz bir şekilde hizmet vermeleri sağlanmıştır. Ağır hasarlı 15 adliyemiz var. Bunların yapımıyla ilgili süreçlerimizde devam ediyor. Yine 11 ceza infaz kurumumuzda ağır hasar gördü. Buralarda barındırılan 12 bin hükümlü ve tutuklu başka cezaevlerine nakledildi. Diğer hasarsız olanlar hizmet vermeye devam ediyor. Az ve orta hasarlı olanlarda onarımları gerçekleştirilerek hizmete açık hale getirildi” şeklinde konuştu.

"3,5 milyar liralık yatırım yapıldı"

21 yıl içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından Elazığ’a 3,5 milyar liralık yatırım yapıldığını vurgulayan Tunç, “Merkez adliyemiz 2010 yılında tamamlanmıştı. Depremde de hasar görmeyen bir binamız. Karakoçan adliyemiz hükümet binasının inşaatı devam ediyor. Şuanda yüzde 60 seviyesinde ve hızlı şekilde tamamlamanın gayreti içerisindeyiz. Kovancılar ilçesine müstakil bir adliye binası kazandıracağız. Etüt proje çalışmalarımız devam ediyor. Hasar gören adliye personeli konutlarımız oldu. Bunların yapım süreçleri de devam ediyoruz. Elazığ Çocuk Eğitim Evi depremde ağır hasar görmüştü. Yeni yapım için 158 kişi kapasiteli proje ihalesine çıkmış durumdayız. Tutuklu ve Hükümlü Adliye Psikiyatrı Hastanesi ülkemizde tek ve buda Elazığ’da. Elazığ’da 50 yatak kapasitesi ile önemli bir hizmet veriyor. Bu tür merkezlerin tutuklu ve hükümlü psikiyatriye ihtiyaç olan tutuklular Türkiye’nin değişik yerlerinden Elazığ’a sevk ediliyor. Tedavileri yapılıyor ve raporları düzenleniyor. 2018’den itibaren Elazığ’da ihtiyaca cevap veriyor. Deprem sonrasında da Elazığ’ımıza 2 yeni mahkeme kurulmasını sağladık. Mahkeme sayısını 56’ya yükseltmiş olduk” ifadelerini kullandı.(İHA)

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.