Tunceli'de öğretmenlere deprem tatbikatı

Tunceli'de öğretmenlere deprem tatbikatı
Tunceli’de afetlere hazırlık çalışmaları kapsamında kurtarma eğitimleri devam ediyor.

TİGRİS HABER - Tunceli'de, afetlere hazırlık çalışmaları kapsamında AFAD arama kurtarma eğitmenleri Murat Okçu ve Özgür Aydoğdu tarafından öğretmenlere yönelik, teorik ve pratik olarak "depremde arama kurtarma" eğitimleri verildi. Eğitimlerin ardından gerçeği aratmayan kapsamlı bir tatbikat gerçekleştirildi. AFAD Arama Kurtarma Eğitmenlerinin rehberliğinde 36 kişilik gönüllü öğretmen grubuna verilen eğitimler yaklaşık bir hafta sürdü. Deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda öğretmenlere bilgi ve beceri kazandırıldı. Teorik eğitimlerde, depremin nedenleri, etkileri ve arama kurtarma teknikleri üzerinde durulurken, pratik uygulamalarda ise öğretmenler enkaz alanında müdahale yöntemlerini öğrenme fırsatı buldu.

tuncelide-ogretmenlere-deprem-tatbikati1.jpg

Bir hafta süren yoğun eğitimlerin ardından, AFAD Eğitmenleri Murat Okçu ve Özgür Aydoğdu’nun refakati ve yönlendirmeleriyle gerçeği aratmayan bir deprem senaryosu oluşturularak enkaz altında kalan kişilerin kurtarılması ve ilk yardım gibi kritik müdahaleler uygulamalı gösterildi. Öğretmenler, öğrendikleri teorik bilgileri pratikte uygulayarak, afet durumlarında nasıl hareket etmeleri gerektiğini, okullarda güvenliği artırmak, muhtemel bir deprem anında hem kendilerini hem de öğrencilerini koruma konusunda daha donanımlı hale geldi.

tuncelide-ogretmenlere-deprem-tatbikati2.jpg

Afet durumlarına karşı daha dirençli bir toplum oluşturulması açısından eğitimleri önemsediklerini aktaran öğretmenler, eğitimleri veren AFAD'a ve eğitmenleri Murat Okçu ve Özgür Aydoğdu’ya teşekkür etti. (İHA)

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.