Türkçe-Kürtçe oyun yazma yarışması

Türkçe-Kürtçe oyun yazma yarışması
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Şehir Tiyatrosu (DBŞT) 3. Ulusal Türkçe-Kürtçe (Kurmancî) Oyun Yazma Yarışması düzenledi.

TİGRİS HABER - Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, oyun yazarlığını ve oyun çevirmenliğini geliştirmek oyun yazarlarına, genç yazar adaylarına cesaret vermek; tiyatro sanatına nitelikli eserler kazandırmak, yerli tiyatro eserlerinin en yeni örneklerini okuyucuyu seyircilerle buluşturmak ve ülke tiyatrosu oyun repertuarını genişleterek yazarları desteklemek amacıyla 3. Ulusal Türkçe-Kürtçe Oyun Yazma Yarışması düzenledi.

Her yazarın özgün ve yeni bir çalışmayla katılabileceği yarışmada konu sınırlaması bulunmuyor. Oyunların son başvuru tarihine kadar hiçbir yerde yayınlanmamış, ödenekli veya profesyonel tiyatrolarda oynanmamış, yarışmalarda ödül almamış olması gerekiyor.

Yarışmaya katılacak yazarlar oyunlarını;

“Times New Roman” karakterinde,

1.5 satır aralığıyla ve oyun yazma kurallarına uygun olarak

Platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir sayısal bir dosya biçim olan PDF formatında,

Adını, soyadını, iletişim numarasını, Nüfus Cüzdan Örneğinin önlü ve arkalı görselini, açık adresini, fotoğraflı özgeçmişini(PDF), mahlasını ve iletişim numarasını [email protected] adresine mail olarak göndermesi gerekiyor.

Yarışmanın diğer başvuru şartları ise şöyle:

PDF olarak düzenlenecek oyun yazma metninin üzerinde gerçek kimliği anımsatacak ya da açıklayacak bir bilgi olmamalıdır. Yazarların oyun metinlerinin ilk sayfasına oyunun adını ve bir kelimeden oluşacak rumuzu yazmaları ve bu şekliyle belirtilen mail adresine göndermeleri gerekmektedir.

10 Eylül 2023 tarihinde başvuruların sona ereceği yarışma 10 Ekim 2023 tarihinde açıklanacak.

Dereceye giren oyunlar ödüllendirilecek

Serbest temalı yarışmada her iki dil için toplamda 10 ödül verilecek. Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmenin ardından birinci 25 bin lira, ikinci 20 bin lira, üçüncü 10 bin lira, 1. ve 2. Mansiyon ise 7 bin 500'er lira ile ödüllendirilecek.(Büyükşehir basın)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.