UNESCO heyeti Sur içinde inceleme yapacak, STK’larla görüşecek

UNESCO heyeti Sur içinde inceleme yapacak, STK’larla görüşecek

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) bir heyetin hendek-barikat operasyonlarında ağır hasar gören Sur’da incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a geldiği ortaya çıktı.

TİGRİS HABER - Medyascope’den Ferit Aslan’ın haberine göre, çatışmaların başladığı 28 Kasım 2015’ten tam 7 yıl sonra Diyarbakır’a gelen heyetin tarihi surlarda ve çevresindeki tarihi yapılarda inceleme yapacağı, cuma günü de sivil toplum kuruluşları ile buluşacağı öğrenildi.

Miras Listesi’ne alındıktan sonra çatışmalarda zarar gördü

Dünyanın en eski ve en sağlam yapılarından biri olarak bilinen Diyarbakır Surları, 4 Temmuz 2015’te Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen 39. UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye’nin 14’üncü miras alanı olarak Dünya Miras Listesi’ne alındı. Kentte büyük sevinç yaratan, tarihi Sur ilçesi ve Hevsel Bahçeleri’ne uluslararası koruma sağlayan bu karardan 5 ay sonra çatışmalar başladı. Hendek-barikat operasyonlarında tarihi yapılar büyük zarar gördü. Operasyon ile birlikte Sur’da uygulanan sokağa çıkma yasağı operasyon bittikten sonra da yıllarca sürdü.

sur-unesco-heyeti-2.jpeg

UNESCO’yu davet eden Alan Başkanlığı’na kayyum atandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan ve surların Dünya Miras Listesi’ne alınması için büyük çaba sarf eden Diyarbakır Surları Alan Başkanlığı, çatışmaların başlamasının ardından büyük hasar gören tarihi yapıların durumlarına ilişkin raporlar hazırlayarak UNUSCO Reaktif Misyonu’nun gelip inceleme yapması için çağrıda bulundu. Ancak, belediyelere kayyum atanmadan önce çıkarılan özel bir yasa ile Alan Başkanı görevden alındı ve yerine kayyum atandı. Alan başkanlığına kayyum atanmasından sonra bu kez sivil toplum kuruluşları defalarca UNESCO’ya Diyarbakır’a gelme çağrısı yaptı. 2020 yılının nisan ayında Diyarbakır’a gelmeye hazırlanan UNESCO heyeti bu kez de koronavirüs salgını nedeniyle ziyareti erteledi.

sur-unesco-heyeti-1.jpg

UNESCO heyeti çatışmaların yıl dönümünde geldi

7 yıldır beklenen ve 3 kişiden oluşan UNESCO Reaktif Misyonu, Sur’da çatışmaların başladığı tarihin yıldönümünde (28 Kasım 2022) kente geldi. Heyetin Sur’larda, Suriçi’nde ve tarihi yapılarda restorasyon çalışmalarının projelere uygun yapılıp yapılmadığını denetleyeceği belirtildi. Heyetin özellikle çatışmalı dönemde tarihi yapılara verilen zararlar, Sur’un çevresinde Koruma Kurulu’nun izni olmadan yapılan, kurulun raporu ile “Kaçak yapı” olduğu ortaya çıkarılan millet bahçesinde de inceleme yapacağı öğrenildi.

UNESCO heyetinin son olarak Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ile bazı muhtarlarla 2 Aralık cuma günü bir araya geleceği öğrenildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.