Varis hastalarına lazerli çözüm

Varis hastalarına lazerli çözüm
Memorial Dicle Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Muzaffer Bahçivan, endovenöz lazer ile varis tedavisi hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Bahçivan, varisin, toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzamasıyla karakterize olan bir hastalık olduğunu söyledi. Varislerin çoğu kez bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görüldüğünü belirten Doç. Dr. Bahçivan, “Varisler yıllarca görünüm dışında hastada herhangi bir şikayete yol açmadan kalabilir. Ancak ilerleyen vakalarda bacaklarda şişme ve bir süre sonra kronik venöz yetmezlik gelişebilir. Bacakta ağrı, kaşınma, yanma, gece krampları ve sürekli bir rahatsızlık hissi başlıca görülen şikayetlerdir. Varisli damarların bacaklarda görülmesi çoğu kez tanı için yeterlidir. Ancak varisin nedeninin anlaşılması için renkli doppler ultrasonografi yapılmalıdır” dedi.

"VARİSTE TEDAVİ ŞART"
Tedavi edilmeyen varisin zamanla kötüleştiğini ve hasta için önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini ifade eden Doç. Dr. Bançivan, “Girişim yapılmadan uygulanan ilaç tedavisi, varis çorapları ve günlük yaşamla ilgili birtakım öneriler sadece şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Varislerin kesin tedavisi ise çoğu kez varisli damarların ortadan kaldırılmasıdır. Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi yöntemi, ‘Endovenöz Lazer’ yöntemi ile büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır” diye konuştu.

"HASTA İŞLEM SONRASI 1-2 SAATTE TABURCU EDİLİYOR"
Endovenöz lazer ile tedavinin önemli avantajlarının bulunduğunu dile getiren Doç. Dr. Bahçivan, “Öncelikle lokal anestezi altında yapılmakta, işlem ortalama 30 dakika veya 1 saat sürmekte, hasta 1-2 saat dinlendikten sonra yürüyerek evine gidebilmektedir. Hastanın işlem sonrası hareketlerinde herhangi bir kısıtlama da gerekmemektedir. Tedavide başarı, safen toplardamarının ortadan kaldırılması olarak tanımlandığında bu hedefe yüzde 93-98 oranında ulaşılabilmektedir. Başarı için iyi hasta seçimi çok önemlidir. 'Endovenöz Lazer' hastaya şu ayrıcalıkları sağlar, lokal anestezi ile yapılabilir. Daha az ağrı ve sorun ile yetmezlik safen toplardamardan kaldırılır. Bacakta iz kalmaz. Bacakta herhangi bir kesi gerektirmez. Morarma ve şişlik çok az olur. Hastanede yatış gerekmez. Hasta kısa sürede iyileşir” şeklinde konuştu.

“YAN ETKİLER YOK DENECEK KADAR AZDIR”
Lazer ile varis tedavisi sonrası yan etkilerin ender görüldüğünü bildiren Doç. Dr. Bahçivan, “Hastalar işlem sonrası bazen tedavi edilen hat boyunca kızarıklıktan ve deri altında oluşan hafif ağrılı bir sertlikten şikayetçi olabilir. Bu durum bir kaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Hastalar, çok nadiren lazer uygulanan toplardamar üzerindeki deride uyuşukluktan şikayet edebilir ancak bu durum da birkaç hafta içinde düzelir. İşlem sonrasında bütün normal aktiviteler devam ettirilebilir. Sadece işlem sonrası hastalara bir süre ağır egzersizler yapmamaları önerilir” ifadelerini kullandı.

(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.