VİDEO - Amed Emek ve Demokrasi Platformundan hastane açıklaması: 'Tetikçi mafyaya boyun eğmeyiz'

VİDEO - Amed Emek ve Demokrasi Platformundan hastane açıklaması: 'Tetikçi mafyaya boyun eğmeyiz'

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, sağlık emekçilerine yönelik silahlı saldırıya tepki gösterdi, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Mahsum Rençber

TİGRİS HABER - Açıklamada, “Bu olayı azmettirenleri biliyor tanıyoruz. Ne bunlara nede tetikçi mafyalarına boyun eğmedik, bundan sonrada eğecek değiliz” denildi.

Sağlık emekçilerine yönelik Kadın Doğum ve Çocuk hastanesi bahçesinde dün gerçekleşen silahlı saldırı olayı nedeniyle Amed Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri bir araya gelerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Platform adına ortak açıklamayı Alican Çetinkaya okudu. Çetinkaya, açıklamada şunları söyledi: “Sağlık emekçilerinin kesintisiz hizmeti sunması nedeniyle öğle veya akşam yemeği arası gibi tatilleri bulunmamaktadır. Artan ekonomik zorluklar nedeniyle emekçilerin bu yemeği yemekten başka çaresi yoktur. Aynı şekilde Sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarının önemli bir bölümünün de yoksul olması nedeniyle hastanelerde verilen yemeklerden başka çaresi maalesef yoktur.”

Görüşmeler sonuçsuz kaldı

Uzun zamandır yemekler konusunda çalışanların, şikâyetleri hakkında bir çalışma yapılması yönünde talep olduğunu hatırlatan Alican Çetinkaya, süreçle ilgili ise şöyle dedi;

“Hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerde yemeklerle ilgili sorunlar bildirilmiş ancak gelinen noktada sorunların giderilmesi yerine günden güne daha da bozulmaya doğru gitmiştir. Bildirilen ve yine gözlemler neticesinde tespit edilen sorunlar yemeklerin kalitesi, çeşitliliği, yeterli miktarda olmaması, hijyen ve yemeklerde istenmeyen objelerin bulunması, başka ülkelerde kullanımı bile yasak olan Pet tabak, plastik çatal kaşıkların ısrarla kullanılmaya devam edilmesi, küçültülen yemekhanede mevcut masalarda kullanım sirkülasyonunu fazla olması, her kullanımdan sonra masalar temizlenmeden tekrar kullanılması başlıca sorunlardır. Gerek sağlık çalışanları gerekse de hasta ve refakatçileri açısından yemek sorunu sağlığı tehdit etme boyutundadır.”

Tehditlere boyun eğmeyiz

Çetinkaya açıklamayı şu sözlerle tamamladı; “Tüm bu sorunların muhatabı idarelerdir. Ancak idareler sorunu çözeceği yerde firmalar ve çalışanları bilinçli olarak karşı karşıya getirmektedir. Son olarak dün yemek boykotu yapmak isteyen sağlık emekçileri üzerine silah sıkılmış, arkadaşlarımız sadece şans eseri hayatta kalabilmişlerdir. bu olayı azmettirenleri de biliyor tanıyoruz .ne bunlara nede tetikçi mafyalarına boyun eğmedik bundan sonrada eğecek değiliz .idareciler kendi sorumluluklarında olan hizmet ve görevleri, başkalarını aracı yaparak yerine getirme tavrından vazgeçmelidir. Hak arama ve meşru mücadele yürüten demokratik yapıların, bu çalışmalarını engelleme fiili suçtur. SES halkın ve emekçilerin sendikasıdır Bilinmelidir ki sağlık çalışanları yalnız değildir. Bizler bu kentin sivil toplum kuruluşları olarak şiddetin karşısında olduğumuzu ve emekçilerin hak arama mücadelesinin meşru olduğunu ifade ediyoruz. Buradan ilgililere görev ve sorumluluklarını tekrar hatırlatıyoruz.”

Basın toplantısına katılan bileşenler:

AMED KESK ŞUBELER PLATFORMU, TMMOB, DİSK, DİYARBAKIR TABİP ODASI, DİYARBAKIR DİŞ HEKİMLERİ ODASI, DİYARBAKIR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI, DİYARBAKIR SHUDERDERMEZ, ANADOLU SAĞLIK SEN, DEV SAĞLIK İŞ, HEKİM BİRLİGİ, HEKİMSEN, HDP, DEVA PARTİSİ, SAADET PARTİSİ, İHD, Baro, ÖBHD, Mali müşavirler odası.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.