VİDEO - Çûtkafa, hikayesinin geçtiği Surp Giragos’ta tanıtıldı

VİDEO - Çûtkafa, hikayesinin geçtiği Surp Giragos’ta tanıtıldı
Diyarbakır’ın 1915 yılındaki yaşanmışlıkların anlatıldığı Şair ve Yazar Ahmet Çakmak’ın kaleme aldığı “Çûtkafa’nın Kitabı 1915, Diyarbekir” aynı mahallede bulunan ve kitabın konusunun geçtiği Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde tanıtıldı.

Ramazan YAVUZ-Özel Haber

TİGRİS HABER - Kilisede Şair ve Yazar Ahmet Çakmak’ın düzenlediği “Suriçi’nin son yüzyılına edebiyattan bakmak” söyleşi ve imza gününe büyük ilgi gösterildi.

Diyarbakır Sur’da geçmiş yıllarda Ermeni nüfusunun yoğun olarak yaşadığı, eski kuşakların “Gavur Mahallesi” ve “Hançepek”, resmiyette ise Fatihpaşa olarak bilinen mahallede 1915 yılında yaşananlar Şair-Yazar Ahmet Çakmak tarafından “Çûtkafa’nın Kitabı 1915, Diyarbekir” ismiyle kitaplaştırıldı.

whatsapp-image-2023-09-30-at-8-17-43-am-1.jpeg

Bu yıl Everest yayınlarından çıkan “Çûtkafa’nın Kitabı 1915, Diyarbekir”, konusunun ağırlıklı olarak geçtiği aynı mahallede bulunan kentin simgesi durumundaki Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde Şair ve Yazar Ahmet Çakmak’ın düzenlediği “Suriçi’nin son yüzyılına edebiyattan bakmak” söyleşi ve imza günüyle tanıtıldı.

Moderatörlüğünü Surp Giragos Kilisesi Mütevelli Heyetinden Gaffur Ohanyan’ın yaptığı söyleşi ve imza gününe, Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK) Genel Başkanı Av. Bayram Bozyel ile yardımcısı Av. Hasan Dağtekin, Diyarbakır DEP Eski Milletvekili Av. Sedat Yurttaş,
Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Erhan Akalınlar ve yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Tabib Odası Eski Başkanı Mahmut Ortakaya ile kentteki şairler, yazarlar, işadamları ve sanatseverler katıldı.

whatsapp-image-2023-09-30-at-8-17-43-am-2.jpeg

Yoğun katılım nedeniyle söyleşi’yi davetlilerin bir kısmı ayakta dinlemek zorunda kaldı. Söyleşi’nin moderatörlüğünü yapan Gaffur Ohanyan, kültür ve sanata çok önem verdiklerini, Ahmet Çakmak’ın kitabından kendisine bahsettiğinde bu etkinliği kilisede yapma teklifini yaptığını belirterek, “kitabı okuduktan sonra teklifimin ne kadar doğru olduğunu gördüm. Kitap’ta geçen yaşanmışlıkların büyük bölümü kilisemiz ve çevresinde geçiyor. Bundan sonra da kilisemizde buna benzer sanatsal etkinliklerin yapılmasına önem vereceğiz” dedi.

whatsapp-image-2023-09-30-at-8-17-44-am.jpeg“Ben û Sen” anlatı ve roman ile “Kuyruklu hikayeler” isimli öykü ve şiir kitapları da bulunan Şair ve Yazar Ahmet Çakmak ise, 1915 yılında Diyarbakır’da yaşanan olayları romanlaştırdığı kitabının yazılma sürecini ve kent edebiyat ilişkisinden bahsetti. Kitabın 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Ahmet Çakmak, şunları söyledi:

whatsapp-image-2023-09-30-at-8-17-44-am-1-002.jpeg“Edebiyat ve sanat kentler için çok önemlidir. Edebi eserler kentlerin kültürel ve sosyolojik hafızasını canlı tutar. Diyarbakır gibi büyük bir şehrin sürekli değişen hayatları ve bunun edebiyata yansıması gelecek kuşaklar için onları yetiştirmede, toplumu anlamada edebiyat eseri öncü rol oynar. ‘Çûtkafa’nın kitabı 1915,Diyarbekir’ aslında Diyarbakırlı bir gencin geçmişten yani 1915 yılında yaşanan süreci, kafleyi o tarihten alıp bugüne roman kurgusu içinde getiren bir çalışmadır. Bu romanda hem gerçek hemde gerçek üstü değerler bir arada bulunmaktadır. Kitap, Diyarbakır’ın kadim tarihinin bir göstergesidir. O dönemde yaşananlarla ilgili az bilinen kaynaklara ulaştım, şehirler dolaştım uzun bir hazırlık süreci oldu. Hayalle gerçeğin anlatımı dünle bugünün anlatımıdır. Fikirlerin aslında bir kafada nasıl toplandığıdır. Kitabın ismi buradan geliyor. Kitabın hem birinci hemde ikinci bölümündeki yaşanmışlıklar bu kilise ve çevresindeki sokaklarda geçiyor. Bugün ise bu kitabın burada yani konusunun büyük oranda geçtiği yerde tanıtılması çok kıymetlidir.”


Söyleşi’den sonra Şair ve Yazar Ahmet Çakmak, davetlilere “Çûtkafa’nın Kitabı 1915, Diyarbekir”, “Ben û Sen” ve “Kuyruklu hikayeler” kitaplarını imzaladı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum