VİDEO - DEM Diyarbakır İl Başkanlığından uyarı: Halkın iradesini tanıyın

VİDEO - DEM Diyarbakır İl Başkanlığından uyarı: Halkın iradesini tanıyın
DEM Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, Van Büyükşehir Eş Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın yerine kayyım atanmasını protesto etti.

Sait Bayram-Mevlüt Bağırmaz

TİGRİS HABER - YSK İl Başkanlığı binasında yapılan açıklamaya, DEM Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, DEM Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, İlçe Belediye eş başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin yaptığı açıklamada, İktidarı Van halkının iradesine saygılı olmaya davet ederek, ‘’Partimiz 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van tarihine az rastlanan bir zaferle çıkmıştır. Van halkı büyükşehir dahil 14 ilçe belediyenin tamamını almıştır. Mahkeme aynı gün Zeydan'ın memnu hak taleplerini reddetmiş, karar henüz kesinleşmeden yani itiraz hakkını kullanmadan YSK ya bildirimde bulunmuştur. Zeydan’ın memnu haklarını iadesini kabul kararı veren aynı mahkeme aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir belediyesinin eşbaşkanıdır . Halkın iradesini gasp etmekten başka bir şey değildir’’ dedi.

DEM Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak ise, Sistemin Kürt halkının iradesini ortaya koyması ve bunun sonucunda 75’ten fazla bölgede belediyeye erişmesi ve kazanması bu iktidarın bütün oyunlarını bozduğuna değinerek, ‘’Bu sebeple daha 48 saat geçmeden Van da halkın iradesine darbe uygulamışlardır. Bunlar gayri meşrudur antidemokratiktir. Her zaman ifade ettik kayyumlar gidecek, Kürt halkının iradesi bakidir. 8 yıldır Kürt şehirlerimizi ilçelerimizi köylerimizi talan eden zihniyet bir kere daha 3. Defa 31 Mart seçimlerinde yerel seçimleri demokratik ortamda gerçekleştiriyormuş iddiası ile bölgede adeta seçimden birkaç gün önce aylar önce bu kayyum siyasetinin startını yeniden verdi. Taşımalı seçmeni götürdü Eğil’e, Şırnak’a. Kürt halkı onlara sen nerelisin dedi? ‘’ diye konuştu.

DEM Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren ise, Ankara’ya seslenerek, ‘Bu sefer halkın iradesine el uzatırsanız, bu halkın size olan karşılığının farklı olacaktır. Yaptığınız Kürt Düşmanlığıdır’’ şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.