VİDEO - Diyarbakır çiftçilerinden taban fiyat tepkisi; ‘Yeniden belirlensin’

VİDEO - Diyarbakır çiftçilerinden taban fiyat tepkisi;  ‘Yeniden belirlensin’
TMO'nun hububat taban fiyatına tepkiler sürüyor. Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, çiftçilerin girdi maliyetlerinin dikkate alınarak yeniden bir taban fiyatının belirlenmesi çağrısında bulundu.

Sait BAYRAM

TİGRİS HABER - Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat taban fiyatlarına tepkiler çığ gibi büyüyor. Fiyatların düşük olması çiftçiyi kara kara düşündürürken, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, yaptığı basın açıklamasında, hububat taban fiyatının revize edilmesi çağrısında bulundu.

ciftci-taban-tepkisi-1.jpg

Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, TMO'nun açıkladığı taban fiyatının beklentiyi karşılamadığını belirterek, "Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatları, çiftçilerin beklentilerini karşılamadı. Fiyatlar çok düşük olduğu için çiftçilerimiz zor durumda kalacaktır. Açıklanan fiyatlar beklentimizin çok altında kaldı. Bundan dolayı çiftçilerimizden aşırı derecede tepki aldık. Çiftçilerimiz, 'önümüzdeki sezon nasıl üretim yapacağız' diyor. Hububat fiyatları; ekmeklik buğday 9,25 TL, makarnalık buğday 10 TL, arpa ise 7,25 TL olarak açıklanmış. Ancak geçtiğimiz yıllara göre kıyasladığımız zaman; makarnalık buğdaya ve ekmeklik buğdaya yüzde 11 civarında bir fark gelmiş, arpada ise yüzde 3" dedi.

ciftci-taban-tepkisi-2.jpg

Piyasada aşırı stok var

Çiftçinin, mazot, gübre ve tohum ile işgücü gibi girdi maliyetlerinin katlanarak arttığına işaret eden Delil, "Çiftçilerin girdi maliyetleri ilaç, gübre, mazot ve tohum fiyatları ise ikiye katlandı. İthalat kapatılmış, bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat ithalat kapatılmış olması, piyasanın anında yükseleceği anlamına gelmez. Piyasada aşırı miktarda stokumuz var. Bu stokumuzu bitirmeden iç piyasanın yükselmesini bekleyemeyiz. İç piyasa, evet belki yükselecektir fakat çiftçiler o zamana kadar elindeki ürünü satacaktır. Fiyatlar çok düşük, çiftçilerimiz bu şekilde üretime devam edemeyeceklerdir" diye konuştu.

ciftci-taban-tepkisi-3.jpg

Hububat taban fiyatlarının yeniden revize edilmesi gerektiğini savunan Delil, konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:

"TMO'dan beklentimiz; ekmeklik buğdayı 13 TL, Makarnalık (sert) buğdayı 14 TL, arpa 10 TL ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı Çiftçilerimize buğday için ton başına 2.500 TL'ye, Arpa için ton başına 1.500 TL'ye kadar fark ödemesi desteği verilmesi hususlarında revizyon yapılmasını talep ediyoruz. Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil, bu toprakların geleceğidir. Tarım, sadece bugünün değil, yarınında garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri dikkate alınarak, taban fiyatlar belirlenmelidir. Bu noktada TMO'ya sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.