VİDEO - Diyarbakır On Gözlü Köprü’de fahiş fiyat tepkisi

VİDEO - Diyarbakır On Gözlü Köprü’de fahiş fiyat tepkisi
Diyarbakır’da yerli ve yabancı turistlerin ağırlıklı olarak ziyaret ettiği tarihi mekânlarından biri olan 10 Gözlü Köprü civarlarında kaçak olarak hizmet veren kafelerde, bir demlik çay 1000 liraya satılıyor.

ÖZEL - Sait BAYRAM

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da yerli ve yabancı turistlerin ağırlıklı olarak ziyaret ettiği tarihi mekânlarından biri olan 10 Gözlü Köprü civarlarında kaçak olarak hizmet veren kafelerde, bir demlik çay 1000 liraya satılıyor. Şikâyetlere rağmen Maliye, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nün denetim yapmaması, vatandaşın tepkisine yol açtı.

Hemen hemen her gün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi 10 gözlü köprü çevresindeki bazı kafelerde fahiş fiyattan ürün satılması, halkın tepkisine yol açtı. Bir demlik çayın 1000 TL’ye satıldığı kafelerdeki fahiş fiyatla ilgili, ilgili kurumların denetim yapmaması vatandaşın tepkisine neden oldu. Yine bazı kafe sahiplerinin yapılarını Dicle Nehri yatağına doğru kaydırdığı gözlendi. DSİ Bölge Müdürlüğü’nün kaçak olarak işletilen kafelerin yapılarını Nehir yatağına kaydırmasıyla ilgili bir yaptırım yapıp yapmadığı ise merak konusu oldu.

Kafelerdeki fiyatlar dudak uçuklatıyor!

Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi merkezi haline gelen Diyarbakır’da turizm sezonuyla birlikte otellerde doluluk oranı artarken, tarihi ve turistik mekanlardaki yoğun ziyaretçi akını Kurban Bayramı ile birlikte üst seviyeye çıktı. Eski Mardin yolu üzerindeki tarihi 10 gözlü köprü de yerli ve yabancı turistler tarafından yoğunlukla ziyaret edilen merkezlerin başında geliyor. 10 Gözlü Köprü civarında Dicle Nehri kıyısında kaçak olarak faaliyetlerine devam eden kafeler, bu kez fahiş fiyatlarla gündeme geldi.

Bir gelen, bir daha gelmiyor

Tarihi 10 Gözlü Köprüyü ziyaret eden vatandaşların aileleriyle birlikte ziyaret etmekte tercih ettiği kafelerin, yiyecek ve içecekleri fahiş fiyattan satması, ziyaretçi turistlerin tepkisine yol açtı. Fiyatlara tepki gösteren vatandaşlar, aynı kafelere ikinci kez uğramaz oluyor. Bir demliğin 1000 TL'ye satıldığı kafelerle ilgili acil denetim bekleniyor.

bir-demlik-cay-1000-tl-1.jpegDenetleyen yok!

Suat Çakır adlı vatandaş, Kafeler hangi yönetim gelirse gelsin denetlenmediğini belirterek, "Buradaki kafelerin çoğu aynı kişinin. Nehrin kenarında oturmak için cebinde para olması şart. Biz nehri ancak köprünün üstünden görebiliyoruz. Nehrin en yakını boydan boya kafeler. Biz nasıl oturalım. Biz yerlisiyiz oturamıyoruz. Turistler nasıl otursun. Denetleyen yok! " dedi.

1 aydır beklenen denetim yapılmadı!

Yaklaşık 1 ay önce vatandaşlardan aldıkları yoğun şikayetler üzerine kafelere yönelik fahiş fiyat denetiminde bulunması beklenen Ticaret İl Müdürlüğü’nün, bugüne kadar denetim yapmadığı öğrenildi. Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, İl Emniyet Müdürlüğü’nden istedikleri desteğe henüz bir yanıt alamadıklarından dolayı denetimlerini gerçekleştirmediklerini öne sürdü. Buradaki kafelerin havaalanı fiyatlarıyla aynı seviyede satış yaptığı şeklindeki şikayetleri, işletmelerin hizmet alımı sırasında fiş ve fatura da vermediklerini bilinen bir konu. Buna rağmen Maliye Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve Büyükşehir ile Sur Belediyesi'nin bu konu ile ilgili her hangi bir denetim ve yaptırımda bulunmaması kafalarda soru işareti yarattı.

Araç parklarından haraç gibi ücret!

Bu arada, bazı şahısların yol kenarına park eden vatandaşlardan, yasal olmamasına rağmen haraç adı altında para aldıkları öğrenildi. Yol üzerinde trafik polisi ve zabıtanın olmamasını fırsat bilen bu "değnekçi" olarak tabir edilen kişilerin para alması da tepkiye yol açan başka bir konu.

Yapılar Dicle Nehri yatağına kaydırılıyor!

Bazı kafe işletmeleri sahipleri, yapılarını sit alanı olan Dicle Nehri kenarına kaydırdıkları gözlendi. Nehir yatağına bile el konulduğu kaçak yapılaşmadan dolayı 10 gözlü köprünün bir gözü neredeyse görünmeyecek hale geldi. Bu el koyma iddialarıyla ilgili kafe işletmelere, yetkili kurumların müdahale neden edemediği ise kafalarda soru işareti yaratıyor. DSİ Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanındaki bu kaçak yapılaşmayla ilgili tedbir alınıp alınmayacağı ise halk arasında merak konusu oldu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
56 Yorum