VİDEO - Diyarbakır'da 12'nci Karpuz Festivali düzenlendi

VİDEO - Diyarbakır'da 12'nci Karpuz Festivali düzenlendi

Diyarbakır’da 12'nci Karpuz Festivali eğlenceli etkinliklerle Dağkapı Meydanı'nda gerçekleşti.

Mahsum Kara

TİGRİS HABER - Festivalde renkli görüntüler göze çarptı. Keçi Burcu’ndan festivalin gerçekleştireceği Dağkapı Meydanı'na kadar vatandaş kortej halinde yürüdü. Yoldan geçen vatandaşlara karpuz ikram edildi. Dağkapı Meydanı'nda lise öğrencileri arasında karpuz yeme yarışmasının yanı sıra, 5-7 yaş grubu çocuklara arasında karpuz yuvarlama yarışması düzenlendi. Yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

karpuz-tigris1.jpeg

Festivalde, 51 kilo 400 gram karpuz yetiştirerek dereceye giren İkram Atlı'ya 10 bin lira ödül verildi. Yarışmada ikinci ve üçüncü olanlara da para ödülü verildi.

“Yaklaşık 118 bin ton karpuz üretimi gerçekleşti”

12. Diyarbakır Karpuz Festivaline Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehmet Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış konuşması yapan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, bu yıl 30 bin dekara 118 bin karpuz ürettiklerini kaydetti. Vali Su, “Bizim çok önemli değerlerimiz, kültürel, tarihi ve doğal değerlerimiz var. Ama tüm bunların yanında bir de herkes tarafında bilinen Diyarbakır karpuzumuz var. Biz bunu daha iyi tanıtmak için böyle festivalleri düzenliyoruz. Öncelikle bu karpuzları yetiştiren değerli çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Çiftçilerimiz aralıksız çalışıp bu karpuzlarımızı büyütmek için gayret ediyorlar. Biz de valilik ve büyükşehir belediyesi olarak üreticilerimize destek çıkıyoruz. Gübre ve ilaç konusunda çiftçilerimizin yanında oluyoruz. Ata tohumunu devam ettirmek için kaybetmememiz lazım. Bu anlamda biz Büyükşehir Belediyesi olarak, çiftçilerimizin ürettiği karpuzlardan da alarak kendilerine destek çıkıyoruz" dedi.

"Biz karpuzu, karpuz bizi tanıtıyor"
Kentte elde edilen 118 bin karpuzu daha daha da artırmayı hedeflediklerini ifaden Vali Su, "Diyarbakır karpuzumuzun bir özelliği var, biz karpuzumuzu tanıtıyoruz, karpuz da bizim ilimizi tanıtıyor. İnsanlar, Diyarbakır’a karpuzumuzu görmeye geliyor. Bu itibarla ilimizin diğer güzelliklerini görmeyi sağlıyor. Böylelikle karşılıklı bir etkileşim içerisinde biz karpuzumuzu tanıtıyoruz, karpuzumuz da Diyarbakır’ımızı tanıtıyor. Çok şeye sahip olabilirsiniz, ama bunları tanıtamadıysanız, insanlıkla buluşturamadıysanız pek bir önemi olmuyor. İşte böyle festivallerle bu ürünlerin tanıtımına önemli katkı sağlıyor. İnanıyorum ki bu festivalimiz de bugün hem Diyarbakır karpuzumuzun tanıtılmasına hem de Diyarbakır’ımızın tanıtılmasına önemli katkı sunacak. Gördüğüm kadarıyla vatandaşlarımız festivale çok ilgili, alakalı ve duyarlı” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum