VİDEO - Diyarbakır’da Kobani kararı protesto edildi

VİDEO - Diyarbakır’da Kobani kararı protesto edildi
Kobani Davası'nda verilen kararlar Diyarbakır'da yapılan kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "İŞİD’e Kobani direnişinde geçit verdirmedik, şimdi de vermeyeceğiz" dedi.

Mahsum RENÇBER

TİGRİS HABER - Kobani Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar Diyarbakır'da yürüyüşle protesto edildi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde yapılan, "Özgürlük ve Adalet Buluşması" eylemiyle mahkemenin verdiği hapis cezaları protesto edildi.

DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları'nın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, DBP İl Örgütü binası önünde bir araya geldi. Kalabalık grup, sık sık "Biji berxwedana zindanan (Yaşasın Cezaevi direnişleri)" sloganı atarak, "DAİŞ kaybetti, onu sahiplenenler de kaybedecek" pankartı taşıdı. Ayrıca Selahattin Demirtaş başta olmak üzere halen cezaevlerinde tutuklu bulunan siyasetçilerin fotoğraflarını taşıyan kalabalık grup, düdük ve zılgıtlarla ses çıkararak, kararları protesto etti.

POLİS, GAZETECİLERİ ENGELLEDİ

Parti önünde toplanan ve yürüyüşe geçmek isteyen kalabalığı grup, il binası önünde polis engeliyle karşılaştı. Polisler, "DAİŞ kaybetti onu sahiplenenler de kaybedecek" pankartının kaldırılmasını istedi. Parti yetkilileri ile polis yetkilileri arasında uzun süren görüşmelerden sonra kalabalık grup, İstasyon Caddesi'ne kadar yürüdü. Polisler, birçok kez gazetecilerin görüntü almasını engellemesi de dikkat çekti. Görüntü alınmasını engelleyen polis görevlileri gazetecilere, "Uzaktan zoom yapın, çekersiniz" diyerek, özellikle kameramanları uzak tutmaya çalıştı. Yürüyüş boyunca, "Amed uyuma iradene sahip çık" sloganı atıldı.

"KURU EKMEĞE MUHTAÇ İNSANLARIN HAKKINI SAVUNDULAR"

DAİŞ'lilerin, 5 Haziran 2015 tarihinde bombalı patlamayı gerçekleştirdiği İstasyon Caddesi'nde toplanan kalabalığa yönelik konuşan Hatimoğulları, Kobani Davası kararlarını, "hukuk katliamı" olarak nitelendirdi. Siyasetçilere toplamda 407 yıl hapis cezası verildiğini hatırlatan Hatimoğulları, "Arkadaşlarımız otoriter rejime karşı insan haklarını, Alevilerin, ülkemizde yaşayan farklı halkların haklarını savundular. Kadınların haklarını savundular, doğayı savundular, insan hakkını savundular. Bir kuru ekmeğe muhtaç olanların hakkını savundular. Hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak savunmalar yaptılar. ‘Bizler dimdik direniyoruz, sizler de dışarıda dimdik direnin' mesajı verdiler" diye konuştu.

"AKP-MHP, BİZE DİZ ÇÖKTÜRECEĞİNİ SANDI"

Kobanİ Davasıyla ilgili mahkemenin verdiği kararlara karşı bir kampanya süreci başlattıklarına dikkat çeken Hatimoğulları, "Bu karar hukuki değil siyasi karardır. Erdoğan, saray ve küçük ortağının genel merkezlerinde yazdıkları iddianamelerle yazılmış bir davadır Kobani Kumpas Davası. HDP’den, ezilenlerden, Kürt halkından intikam alma davasıdır. Bu dava düzmece davasıdır. AKP-MHP, bizlere böyle diz çöktüreceklerini sandı. HDP ve Türkiye demokrasi güçleri diz çökmedi. Bizler devrimci, sosyalist, demokrat, aydınlar olarak bir kez daha Amed’in göbeğinde sözümüz olsun ki yürüttüğümüz mücadeleden bir adım geri atmayacağız. Kürt halkının mücadelesini omuz vermekten bir adım geri adım atmayacağız" ifadelerini kullandı.

"DAİŞ'İN TÜRKİYE'DE ÖNÜNÜ AÇANLAR YARGILANACAK"

Konuşma yaptığı alanda, DAİŞ'in daha önce bombalı eylem yaptığını hatırlatan Hatimoğulları, "Bu alanda 2015’te HDP mitingi düzenlenirken, DAİŞ’in önü açıldı ve bu alanda bombalar patladı. Tam bu noktada DAİŞ’in Türkiye’de ve Ortadoğu’da önünü açanlar yargılanacaklar. IŞİD’e karşı verdiğimiz mücadelenin onurunu taşıdığımızı belirtiyoruz. İŞİD’e Kobanê direnişlerinde geçit verdirmedik, şimdi de vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"KOBANİ İDDİANAMESİNİ TEZGAHLADILAR"

Yürüyüş sırasında bile onlarca kez önlerinin kesildiğini anlatan Hatimoğulları, konuşmasını son bölümünde şunları söyledi:

"Kuş uçurmam’ diyen MİT ve başındaki siyasi irade, İŞİD’in katliamları yapmasını izledi ve önünü açtı. İşte bizlerin mücadelemiz tam da bu" dedi. DAİŞ'in yaptığı katliamları hatırlatan Hatimoğulları, "Kampanyamızı Amed’de bu patlamanın gerçekleştiği İstasyon Meydanı’ndan başlıyoruz. Katliamların yaşandığı yerlere giderek, anma yapacağız. Bu katliamları gerçekleştirenlere karşı bizler direndik diye Kobani iddianamesini tezgâhladılar. Saldırılar gerçekleşince İŞİD ilk kez Kobani'de yenildi. Buna bütün dünya halkı sahip çıkmıştır. Sadece Türkiye ve Ortadoğu’da değil, bütün dünyada derin izler bırakılmıştır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.