VİDEO - Tanrıkulu: İktidar Devletin kurumlarını çürüttü

VİDEO - Tanrıkulu: İktidar Devletin kurumlarını çürüttü

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik ile birlikte deprem sonrası için değerlendirmede bulundu.

Mahsum Kara/Mahsum Rençber

TİGRİS HABER - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik ile birlikte deprem sonrası için değerlendirmede bulundu. Tanrıkulu, "Bazı kentlerimiz artık yok, içimiz yanıyor. Deprem bu coğrafyanın kaderi, coğrafyayı değiştiremeyiz ama kaderi değiştirebiliriz” dedi.

Diyarbakır'ı da etkileyen, can ve mal kaybına neden olan deprem sonrası yapılan çalışmaları değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, CHP Diyarbakır il binasında basın toplantısı düzenlendi.

Depremden sonra parti olarak yaptıkları çalışmalara dair bilgi aktaran CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, " Deprem olur olmaz parti örgütümüz çalıştı ve dört ayrı komisyon oluşturduk. Depremzede vatandaşlarımızın barınma ve temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Depremin ikinci gününde itibaren CHP'li Belediyelerin yaptığı çalışmalar kapsamında deprem yerlerine yardım TIR’ları ulaştı. Genel Başkanımızın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu kentimize gelerek yerinde incelemeler yaptı. Bu zor günleri geride bırakacağız" dedi.

Devletin kurumlarını çürüttünüz

Depremin ilk gününden beri Diyarbakır'da olduğunu ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, şunları söyledi: "Bazı kentilerimiz artık yok, içimiz yanıyor. Deprem bu coğrafyanın kaderi, coğrafyayı değiştiremeyiz ama kaderi değiştirebiliriz. Merkezi hükümet yurttaşlarımızın yanında olmadı. Diyarbakır'dan söylüyorum; Diyarbakır'ın hafızası sizi unutmayacak, günü geldiğinde hesap soracağız, ama sizin gibi değil, adil bir şekilde ve sandıkta hesabını soracağız. Sizler bu ülkenin yurttaşlarını kefensiz gömdünüz, kefen bulamadınız. Kadınlarımızı hala gidecek tuvalet bulamıyor. Böyle vicdansız hale getirdiniz. Geldiğiniz günleri hatırlıyoruz. Parmağınızda yüzüğünüz vardı, şimdi Türkiye'nin her yerinde saraylarınız var . Uçuramadığınız kadar uçaklarınız var. Ama vatandaş enkaz altında bir yetkili göremedi. İnleye, inleye öldüler. Bencil davrandınız, bütün devlet kurumlarını çürüttünüz, yok ettiniz.”

Diyarbakır'da insanların ulaşacağı bir seçilmiş siyasetçinin olmadığını ifade eden Tanrıkulu, iktidara seslenerek, şöyle dedi;

‘Beceremediniz, Diyarbakır platformu becerdi’

“Yerel yönetimlerin tümüne kayyum atadınız.

Ne oldu peki?

Diyarbakır'ın dayanışması harekete geçti. Buradaki dayanışmanın bütün Türkiye'ye örnek olması lazım. Burada bulunan 84 sivil toplum kuruşu Kent Koruma ve Dayanışma Platformu'nu kurdu. Platform, devletten önce enkaz başında sokaktaki vatandaşın yanındaydı. Bunun hesabını siyasi olarak soracağız, hesap verecekler. Bu yağma düzenin son bulacak. CHP olarak yurttaşlarımızın yaşadığı acıyı içimizde hissediyoruz. Biz Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Bütün Türkiye geçmiş olsun. Birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz."

Hasarlı binalar incelensin

Diyarbakır'da bulunan hasarlı binalara dair ciddi bir çalışmanın yapılması gerektiğine işaret eden Tanrıkulu, "Diyarbakır'da çöken binaların kolon kesme ve imar hatasından dolayı çöktüğünü biliyoruz. Hangi binanın kolunu kesilmiş ise, hemen o bina boşaltılmalı ve sorumlularına bir an önce ceza verilmeli. Bizim imar affına ihtiyacımız yok, kalıcı bir barışa ihtiyacımız var. Türkiye'de seçim yapılacak ve bu düzeni hep beraber değiştireceğiz" dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.