VİDEO - Uyuşturucu ve fuhuşa geçit yok!

VİDEO - Uyuşturucu ve fuhuşa geçit yok!

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, kentte yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ve fuhuş bataklığına dikkat çekmek ve verilecek olan mücadele ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Mahsum Kara/Mahsum Rençber

TİGRİS HABER - Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, kentte yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ve fuhuş bataklığına dikkat çekmek ve verilecek olan mücadele ile ilgili basın açıklaması yaptı. "Uyuşturucu ve fuhuşa geçit vermeyeceğiz" başlığı ile yapılan açıklamada, toplumsal duyarlılık çağrısı yapıldı, kamu görevlilerinin etkin görev yapması istendi.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformunun, Eğitim Sen 1 Nolu Şube’sinde gerçekleştirdiği basın toplantısında “uyuşturucu ve fuhuşa geçit vermeyeceğiz” başlıklı yazılı açıklamayı Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan okudu.

Ciddi kaygılarımız var

Elif Turan’ın okuduğu basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi; “Son yıllarda ülkenin birçok yerinde olduğu gibi kentimizde de maalesef uyuşturucu madde kullanımı ve fuhuşun yaygınlaştığını gözlemlemekteyiz. Bu bataklığa düşürülmeye çalışılan gençlerimiz başta olmak üzere bir bütün olarak toplum bu yöntemlerle yozlaştırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle genç nüfusta hızlı bir şekilde artan uyuşturucu kullanımı, çocuk yaşlara kadar düşerken, kullanım oranları da sürekli yükselmektedir. Çoğunluğu genç olmak üzere uyuşturucu kullanımına bağlı ölümlerin artması ve yine yüksek riskli kullanıcı sayısının artması, toplumu ve bizleri ciddi anlamda kaygılandırmaktadır.”

Çete ve mafyavari oluşumlar

“Özellikle gençleri hedef alan bağımlılık yapıcı maddeler, fuhuş ve uyuşturucu tehdidi, gerekli tedbirler alınmaması durumunda önlenemeyecek tehlikeli boyutlara ulaşacaktır. Uyuşturucu maddeye ulaşılabilirliğinin engellenmesi; maddenin bireyden, bireyin de maddeden uzak tutulması ile mümkündür” denilen açıklama şöyle devam etti;

“Bu anlayış içerisinde; uyuşturucu maddelerin üretim ve dağıtımıyla mücadele, uyuşturucu maddeleri kullanıcıdan uzak tutmaya ve bu maddelerin kullanıcıya ulaşmasını önlemeye yönelik çalışmalar aciliyet arz etmektedir. Unutulmamalı ki uyuşturucu ve fuhuşun sağlık ve toplumsal yozlaşı alanında yarattığı risklerinin yanı sıra kriminal, çete ve mafyavari gibi oluşumlara da zemin yaratmaktadır.

Gençler tuzağa çekiliyor

Parklarda, sokaklarda ve okul çevrelerinde yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ile son günlerde basına yansıdığı şekliyle lüks plazalarda güzellik merkezi, masaj salonu gibi paravan ve sahte iş sektörleri adı altında açılan işyerlerinin fuhuş amacıyla kullanılması, tehlikenin geldiği boyutu gözler önüne sermektedir. Genç kadınlar, tehdit ve şantaj gibi yöntemlerle uyuşturucuya bağımlı hale getirildikten sonra yine tehdit ve bağımlılığın yarattığı yoksunluk duygusu ile fuhuşa zorlanmaktadır. Zorla fuhuşa sürüklenen kadın ve çocuklar her türlü şiddet tehdidi altında yaşamaya zorlanmakta, kaybedilme ve öldürülme gibi yaşam hakkı tehdidine maruz kalmaktadır. Gençlerimizi bu tuzaklara çekmeye çalışan ahlak yoksunu bu çevrelerle tüm gücümüz ile karşı duracağımızı ve mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.”

Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz

Elif Turan, bir ahtapot gibi kente yayılan şebekelerle karşı sonuç alıcı bir mücadele yürütmek için tüm kamu kurumlarını özelliklede kolluk, adli ve idari makamlara sorumluluklarını hatırlatarak, şunları söyledi; “Önleyici ve koruyucu tedbirler almaya davet ediyoruz. Özellikle lüks plazalarda belli isimlerle kurulan ve amaç dışı kullanılan bu işletmelere ruhsat veren Belediyelerin gerekli denetimleri yaparak verdikleri ruhsatları derhal iptal etmelerini bekliyoruz. Ayrıca bu sözde işletmeleri denetlemeyerek bu işe göz yuman sorumlu kamu kurumlarının bu ahlaksızlığa dur demesi gerekmektedir.

Kentimizde yaygınlaştırılmaya çalışılan uyuşturucu ve fuhuşa karşı kamu kurumlarını, sivil toplum örgütlerini ve duyarlı halkımızı ortak mücadele etmeye çağırıyoruz. Gençliğimizi ve toplumsal yapımızın korunması için tüm kişi ve kurumlara tarihi bir sorumluluk düştüğünü hatırlatmak istiyoruz.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.