VİDEO - Yasak var uyan yok!

VİDEO - Yasak var uyan yok!
Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’nde bulunan Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz dolaşmak yasak ancak bundan birçok vatandaşın da haberi yok.

Ali Abbas Yılmaz/ özel

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’nde bulunan Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz dolaşmak yasak ancak bundan birçok vatandaşın da haberi yok. Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz gezen vatandaşlardan birçoğu yasaktan haberlerinin olmadığını dile getirirken, birçoğunun ise maskesini cebinde taşıdığı halde takmadığı ortaya çıktı. Denetimlerin ise yeteri kadar olmadığı gözlendi.

Diyarbakır’da bir hafta önce kaldırılan şehirlerarası giriş çıkış yasağı ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının ardından kentte normalleşme yönünde adımlar atılmaya başladı. Birçok ilde koronavirüsün yayılımını önlemek için alınan kurullara uyulurken Diyarbakır’da birçok kurala uyulmadığı gözlemlendi. Maske takımının zorunluluğu olduğu caddelerde vatandaşlar maskesiz gezebiliyor. Bu da önlemlerin denetlenmediğini gösteriyor.

yask1.png

Maskesiz gezmenin yasak olduğu caddelerde, kiminde maske var kiminde yok

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan Ekinciler ve Gevran Caddelerinde ve Kayapınar ilçesi 75 metrelik yol caddesinde maskesiz şekilde sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Vatandaşların Ekinciler ve Gevran Caddelerinde maskesiz çıkmaları yasak olduğu halde yasağa uymayanların sayısının da azımsanamayacak düzeyde olduğu gözlendi. Maske takan vatandaşların yanında maskesi cebinde olduğu halde takmayanlar olduğu gibi, biri maskeli biri maskesiz yan yana yürüyen ve sosyal mesafe kuralından da bihaber olan çok sayıda vatandaşın caddede dolaştığı görüldü.

Maskesiz bir şekilde dolaşan kimi vatandaşların maske takma zorunluluğundan haberdar olmadığı görülürken, birçok vatandaşın ise maskesini cebinde taşıdığı gözlendi. Kimi vatandaşlar ise maskesini çene altına çekerek maskeyi adeta bir aksesuar gibi kullandığı görüldü.

Maskesiz dolaşmanın bahanesi çeşit çeşit

Diyarbakır’da koronavirüs pandemisi ile mücadelede alınan tedbirlerin uygulanması noktasında belli bir rahatlık göze çarparken, maske kullanımıyla ilgili ilginç bahaneler öne sürülüyor. Kimi vatandaş maske kullanırken nefes almakta zorlandığını dile getirirken, kimisi maskenin alerji yaptığını kimisi ise maskesini cebinde taşıdığı halde takmadığını ifade etti.

İftardan sonra caddeler kalabalıklaşırken, maske kullananların oranı ise azalıyor

Kent genelinde Ramazan ayından dolayı gün içinde kentte vatandaş hareketliliği belli oranda azalsa da iftardan sonra cadde ve sokaklar kalabalıklaşıyor. Kentte maske kullanımı konusunda belli bir duyarlılık gözlense de özellikle akşam iftardan sonra dışarı çıkanlar arasında maske kullananların oranının yok denecek kadar azaldığı dikkat çekti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.