Yapıcıoğlu, Bozyel’i ziyaret etti

Yapıcıoğlu, Bozyel’i ziyaret etti

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanlığı’na seçilen Bayram Bozyel’i ziyaret etti. Yapıcıoğlu, Bozyel’e hayırlı olsun dileklerini iletti.

TİGRİS HABER - PSK Diyarbakır İl Başkanlığı’nda Genel Başkan Bayram bozyel’i ziyaret eden HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, PSK ile Kürt meselesinin çözümü konusunda önerilerinin çoğu zaman aynı olduğunu söyledi. Kongrenin ayrıca PSK’nin ilerlemesine ve Kürt meselesinin çözümüne vesile olmasını dileyen Yapıcıoğlu, "Ziyaretteki bir diğer amacımız; bizler diyalogumuzun bundan sonra da devam etmesini istiyoruz. PSK ile başta Kürt meselesi olmak üzere Türkiye'deki sorunlarda çözüm önerilerimiz çoğu zaman aynıdır. Bu diyalogumuzun devam edip görüş alışverişlerinde bulunarak bazı meselelerde belki beraber hareket ederiz." dedi. 19 Aralık'ta HÜDA PAR'ın 10'uncu kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını hatırlatan Yapıcıoğlu, Diyarbakır'da yapılacak kutlamaya Bozyel'i de davet edeceklerini söyledi.

Problemler 100 yıllık

PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel ise, "Gerçekten de Türkiye hassas hatta olağanüstü bir süreçten geçiyor. Birçok problem üst üste binmiş ve bunlar 100 yıllık problemler. Öteki tarafta seçimden dolayı Türkiye'de bir değişim ihtimali var. Mesela hükümet de muhalefet de yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemini tartışıyor. Kürt Meselesi bütün sıcaklığı ve ağırlığıyla hem Türkiye'nin hem de Ortadoğu'nun gündemindedir." dedi.

hudapar-psk.jpeg

Partilerin diyalogu önemli

Partiler arası diyalogun önemine işaret eden Bozyel, "Çünkü bu bir tarafın değil, toplumun ve tarihin meselesidir. Bütün taraflar hem yeni bir anayasa için hem de Kürd meselesinin barış ve demokratik içerisinde çözümü için olabildiğince ittifak etmelidir. Bu çerçevede özellikle Kürt siyasilerin arasında diyalog olmalı, nitekim buna ihtiyaç var. Kutuplaşma ortadan kalkmalıdır. Görüş alışverişlerin ve diyalogun yolları açılmalıdır ki meselelerimiz akıl yolu ile tartışılabilsin ve bizler de bir çözüm bulalım." diye konuştu.

Niyetimiz, barışı getirmek

Bozyel, "Bu çerçevede Zekeriya Bey'in ve HÜDA PAR’ın gelişi bizim için önemlidir. Bizler bu gelişe ve ziyarete çok büyük bir rol biçiyoruz. Bu ziyaret sonrası görüşüp meseleler üzerinde tartışarak nasıl yol bulunur, nasıl çözüm üretilebilir ve bu kan ile şiddete nasıl son verebiliriz gibi konuların üzerinde görüş alışverişinde bulunabileceğimizi umuyorum. Bizler el ele vererek bu meselelere bir çözüm bulalım ve ülkeye barışı getirelim istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.