Yenişehir Belediyesi Kadın Biriminden 8 Mart Etkinliği

Yenişehir Belediyesi Kadın Biriminden 8 Mart Etkinliği
Yenişehir Belediyesi Kadın Birimi ise, Yenişehir Belediyesi Sosyal Tesisleri Ekoloji evinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında kadın çalışanlara yönelik bir dizi etkinlik düzenledi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde BDP Yenişehir Belediye Eş Başkan Adayları Selim Kurbanoğlu ,Ülkü Baytaş ve Belediye-İş Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan kadın çalışanlara karanfil ve hediyeler dağıttı.

Yenişehir  Belediyesi Kadın Birimi ise, Yenişehir Belediyesi Sosyal Tesisleri Ekoloji evinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında  kadın çalışanlara yönelik bir dizi etkinlik düzenledi. Eş Başkan Adaylarının da katıldığı etkinlikte kadınlar doyasıya eğlendi. Yenişehir Belediyesi kadın çalışanları tarafından oluşturulan " Koma Kulîlkê Buharê" birbirinden güzel Kürtçe şarkılar seslendirerek 8 Mart etkinliğine renk katılar. Burada konuşan Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Güler Menteş Turhallı, 8 Mart'ın önemini, kadın mücadelesini ve gelindiği aşamayı kadınlara anlattı. Turhalı" 8 Martı bizler sade bir eğlence olarak görmüyoruz. Direniş ve özgürlüğü getirecek bir gün olarak kutluyoruz. Bu anlamda tüm kadınların 8 mart günü kutlu olsun.

 

Yenişehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ülkü Baytaş ise kadınların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak," Biz özgür kadınla demokratik ulusa şiarıyla başladık.  Bu mevziiyi kırk yıl kadın mücadelesini yürüten Sakine Cansız, Leyla Şöylemez ve Fidan Doğan şahsında şimdiye kadar mücadele veren ve bu mücadele ruhuyla alanlardayız. Kadınlar sadece fiziki olarak alanlarda değiler. Ruhen politik olarak alanlarda olmaya devam edecektir. Direnişe devam diyoruz. Kürt kadınları kendilerini özgürleştirerek Kürt toplumunu özgür ve demokratik hale getirmeye karar vermiş bulunuyor. Böyle bir devrimci hamleye herkesten çok da Özgür Kadın Hareketinin ihtiyacı var. Eş başkanlık sistemiyle daha önce er zihniyetinin bize dayattığı bir biçim vardı. Diyorlar diki kadınlar politika yaptığında, en fazla erkek gibi bir kadın politika yapabilir. Ama bugün müjdeler olsun ki kadınlar kendi renkleriyle politika yapıyorlar." Dedi.

Etkinliğe katılan kadınlara  Hasan Cemal'in Delila  adlı kitabı ve karanfil dağıtıldı. 8 Mart etkinliği düzenlenen şölen ile son buldu.

bdp-yenisehir-1.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.