Zazaca ve Kurmanci tabela önergesi 'gerek yok' diye reddedildi!

Zazaca ve Kurmanci tabela önergesi 'gerek yok' diye reddedildi!

HDP grup sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç, Bingöl Belediyesi Meclis toplantısında, kent girişindeki Türkçe tabelanın yanına Zazaca ve Kurmanci tabela asılması için önerge verdi. Önerge, 'böyle bir çalışmaya gerek olmadığı' belirtilerek reddedildi.

TİGRİS HABER - Önergenin reddedildiğini kaydeden sözcüler, şu ifadelere yer verdi:

“Dilin başlı başına bireyin karakterini tanımlama noktasında oynadığı rolün yanında her halkın kendi coğrafyasında kullandığı "Anadili" de var olma-kendini var etme gibi nedenlerden dolayı çok önemlidir. Çünkü anadili, bir toplumun karakteristik özelliğini en güzel ve en tartışmasız bir şekilde yansıtır. Günümüzde özellikle toplumların uluslaşma kaygıları ve yapılan dilbilim çalışmaları, anadilinin öneminin bilimsel boyutta tartışılmasını sağlayarak toplumların kendini tanımlama ihtiyacı hissetmesinin bir sonucudur. Bu tanımlamanın da en etkili ve doğal olarak "anadili" ile yapılabileceği de açıktır. Daha önemlisi anadil toplumu ulus yapan öğelerin de en başta gelenidir.

"Böyle bir çalışmaya gerek yok”

Anadil bir toplum için ne kadar önemli olduğu bilimsel çalışmalar ile sabit iken ve bir dilin yaşaması için yazı dilinin olması gerektiğine olan inancımızdan dolayı da HDP GRUBU OLARAK 09.05.2022 pazartesi günü Bingöl belediyesi aylık meclis toplantısında,  şehir girişindeki il tabelasını Türkçe ile birlikte zazaki ve kurmanci dilinde de levhaların asılmasına ilişkin verdiğimiz önergemiz Belediye meclisi AKP ve Küçük ortağınca çok sığ bir anlayış ile gerekçelendirilemeden hiçbir dayanak gösteremeden "böyle bir çalışmaya gerek olmadığı" belirterek red etmişlerdir. Dönemsel kürt dil grubundan ayrıştırıp zazacılık hamaseti üzerinden sadece siyasi rant sağlamak amacıyla dil üzerinden güdülen siyaseti ahlaki bulmadığımız belirterek bir dilin bu anlayış ile yaşam bulmayacağına inanıyoruz.

“Önergemiz tekrar gündeme alınmalı”

Bu ülkede insanların birbirinin dillerini sevmesi ve öğrenmesi, insanların birbirini anlamasını sağlayabileceği gibi bir yakınlaşmaya da vesile olabilir. Belediye meclisinin bu hassasiyet ile yaklaşıp bu önergemizi tekrar gündeme almasını beklentimizi de belirterek HDP grubu olarak Bingöl kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bölge