1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. 3 polisin ifadesi alındı
3 polisin ifadesi alındı

3 polisin ifadesi alındı

Tigris Haber’in 3 ay önce yazdığı Tahir Elçi cinayetinde önemli gelişme

A+A-

Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’nde 4 yıl önce açıklama yaptıktan sonra başından vurulan Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetiyle ilgili önemli gelişme yaşandı. Ahmet Yavuz’un Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına atanması ile birlikte Elçi dosyası tozlu raflardan indirildi. Başsavcı Yavuz’un talimatı ile dosyada önemli mesafe kat edildi. Soruşturmayı yürüten Savcılık, 3 polis memurunun şüpheli sıfatı ile ifadesini aldı.  Şüpheli polisler, Elçi’yi vurmadıklarını ileri sürdü. İddianame hazırlanır ve kabul edilirse 3 polis hakkında 'olası kastla adam öldürme' suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Başsavcı Ahmet Yavuz, 3 ay önce Tigris Haber’e yaptığı açıklamada, “Kısa süre içinde dosyadaki eksiklikleri gidereceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

https://www.tigrishaber.com/elci-dosyasi-aciliyor-59830h.htm

Diyarbakır Sur’da tarihi dört ayaklı minarenin ayakları altında vurulan 28 Kasım 2015 tarihinde vurulan Tahir Elçi davası tozlu raflardan indi.  Elçi cinayetiyle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 3 polis memurunun şüpheli sıfatı ile ifadesini alındı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalı ortamdan zarar görmesine karşı basın açıklaması yaparken öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetine ilişkin 4 yıl sonra soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

zzz-010-001.jpg

Diyarbakır Barosunun Londra Üniversitesi’ne hazırlattığı bilirkişi raporunda işaret edilen polislerin ifadeleri, soruşturmayı yürüten savcı tarafından 9 ve 10 Ocak’ta şüpheli sıfatıyla alındı.

Savcılığın 3 polisin ifadesini almasıyla 4 yıl sonra ilk defa dosyada, şüpheli sıfatlarıyla şahıslar yer aldı.  Şüpheli polislerden ikisi SEGBİS üzerinden, diğeri ise bizzat savcılığa gelerek ifade verdi.

‘Ben olay esnasında Tahir Elçi’yi görmedim’

Elçi cinayeti soruşturmasını yürüten savcılıkça şüpheli 3 polisin ifadelerini “Olası kastla öldürme” iddiasıyla aldığı ortaya çıktı.  Şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan polislerden S.T. ifadesinde suçlamaları kabul etmezken, “Silah seslerini duyduktan sonra önümden bir kişi geçti. Bu şahsa ateş etmeye başladım. Hemen arkasından bir şahıs daha geçti. Ben bu şahsa da ateş etmeye başladım. Hatırladığım kadarıyla 5-6 el ateş ettim. Şahıs beni geçtikten sonra arkası dönük vaziyette bana bir el ateş etti. Sol karın boşluğumdan yaralandım.  Ben yaralandıktan sonra herhangi bir şekilde ateş etmedim. Ben olay esnasında Tahir Elçi’yi görmedim. Bulunduğum konum itibariyle Dört Ayaklı Minareyi bile göremiyordum. Olay anında ateş ederken atış menzilimde kimse yoktu. Bu nedenle suçlamaları kabul etmiyorum. Tahir Elçi’yi ben öldürmedim. Olay anında teröristleri etkisiz hale getirmek için ateş ettim” diye ifade verdi.

 ‘Tahir Elçi benim atış menzilimde değildi’

Olayın olduğu anda ateş eden polislerden bir diğer şüpheli F.T. ise, “Tahir Elçi’nin vurulma anını görmedim. Tahir Elçi'ye ben ateş etmedim. Tahir Elçi benim atış menzilimde değildi. Kimin vurduğunu bilmiyorum, suçlamaları kabul etmiyorum. Sur içinden bizim bulunduğumuz gruba doğru silah sesleri gelmekteydi. Sonradan yaptığımız tespitlerde buralarda hendekler olduğunu gördük. Ben bu olayın teröristler tarafından planlandığını düşünüyorum. Olay yerinde kimlik tespiti yapılan teröristlerin siyasi ve askeri eğitim aldıklarını biliyorduk. Tahminim suikast için oraya gelmişlerdi” ifadelerini kullandı.

‘Öndeki şahsa ben ateş etmedim’

Son olarak ifade veren şüpheli polis M.S. de “Ben vurulma anını görmedim. Ben ve diğer emniyet mensubu arkadaşlar, elinde silah tutan şahsa doğru ateş ettik. Öndeki şahsa ben ateş etmedim. Diğer emniyet mensubu arkadaşların öndeki şahsa ateş edip etmediklerini görmedim. Zira öndeki şahsın elinde silah görmedim. Tahir Elçi’yi vuran kişi ya da kişileri bilmiyorum. Ben olay anında silahlı şahsı durdurmak için ateş ettim. Tahir Elçi’yi ben vurmadım, suçlamaları kabul etmiyorum” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Cinayeti Araştırma Komisyonu yarın soruşturmaya ilişkin detayları paylaşacaklarını kaydetti.

Başsavcı Tigris Haber’e açıklamıştı

Başsavcı Ahmet Yavuz, 3 ay önce Tigris Haber’e yaptığı açıklamada, “Kısa süre içinde dosyadaki eksiklikleri gidereceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

z-015-001.jpg

Kısa sürede tamamlamayı düşünüyoruz

Elçi dosyanın aydınlatılması için çalıştıklarını belirten Yavuz, “Dosyada önemli mesafe kat edildi. Deliller araştırılıyor. En ufak bir kırıntı bile ciddiyetle irdeleniyor. Raporlar tüm yönüyle değerlendiriliyor. Adli Tıp uzmanının ifadeleriyle soruşturma genişledi. Baronun sunduğu tüm taleplere olumlu yaklaşıyoruz. Bu çerçevede gelen tüm raporlar değerlendiriliyor. Kısa süre içinde dosyanın tamamlanması için çalışıyoruz. Soruşturmaya yardımcı olacak her bilgiyi titizlikle değerlendiriyoruz. Tüm bu işlemler bittikten soruşturma ikinci aşamaya geçer” ifadelerini kullanmıştı.

5 savcı değişmişti

Öte yandan cinayetten 13 gün sonra Diyarbakır Barosu tarafından faillerin bulunması talebiyle her hafta cuma günü Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan eylem, geçen 4 yılda 203'üncü haftasını geride bırakmış durumda. Geçen bu sürede 3 başsavcı ve 5 savcı değişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.