Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı

Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs programına ilişkin yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde bir yılda 177 bin işçinin Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldığını duyurdu.

İşçiler kapitalist sömürüye karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olacak

Amed Emek ve Demokrasi Platformu 1 Mayıs programına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamayı Amed Emek ve Demokrasi Platformu adına Hasan Eroğlu okudu. “Kapitalist Barbarlığa Karşı Birlik, Mücadele ve Dayanışma” şiarı 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirten Eroğlu, insanlığın kapitalist sömürü çarkının cenderesinde olduğuna dikkat çekti.

‘2020 yılında 177 bin işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı’

Kapitalist sistemin emek, doğa ve kadın karşıtı politikalarının pandemi döneminde daha da ağırlaştığına işaret eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “14 Nisan 2021 itibariyle resmi rakamlara göre dünyada 136,291,755 vaka yaşanmış, 2,941,128 insan yaşamını yitirmiştir. Birleşmiş Milletler (BM), 2020 yılında pandemi nedeniyle dünya çapında 255 milyon tam zamanlı mesaiye eş değer çalışma saatinin yok olduğunu açıkladı. 2020'deki istihdam kaybı için 'benzeri görülmemiş' tanımlaması yapılan rapora göre, dünya çapında işsiz sayısı 33 milyon daha artarak 220 milyona ulaştı. ILO’nun “İkinci Dalga COVID-19 Önlemlerinin Türkiye’de İstihdam Üzerindeki Etkisi” başlıklı raporuna göre ise ülkemizde 2020 Aralık ayında 2,3 milyon iş kaybına neden olduğu tahmin edilmektedir. Kapitalist sistem krizler, salgınlar ürettiği gibi bunları fırsata çevirme ahlaksızlığında da bulunuyor. DİSK-AR Nisan 2021 raporuna göre de ayda ortalama 14 bin 722 olmak üzere 2020 yılında 177 bin işçi Kod-29 bahanesiyle işten çıkarıldı!”

1 Mayıs’ta alanlara…

 Koronavirüs salgınının kontrolden çıktığına değinen Eroğlu, emek ve demokrasi güçlerine düşen görev ve sorumluluklara dikkat çekerek işçi ve emekçilerin, Güvenlik soruşturmalarına, İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmesine, KOD-29 la işten çıkarmalar, ekonomik kriz ve yoksulluğa, KHK’lere, güvencesiz çalıştırılmaya ve çalışanların üzerindeki vergi adaletsizliğine karşı alanlarda olacaklarını ifade etti. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.